Ադրբեջանական մամուլում տեղեկություն է տարածվել, որ ապրիլի 27-ին աշակերտական օլիմպիադա է անցկացվելու «Վերադարձ դեպի Արևմտյան Ադրբեջան» խորագրով (այսպես կոչված «Արևմտյան Ադրբեջան» ասելով՝ նկատի ունեն Հայաստանի Հանրապետության տարածքը): Ադրբեջանում կազմակերպվելիք այս հակահայկական դպրոցական օլիմպիադան ապացուցում է, որ ադրբեջանական իշխանությունները չեն պատրաստվում հրաժարվել Հայաստանի նկատմամբ զավթողական և անօրինական ծրագրերից։ Այդ մասին ասվում է «Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամի հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ այս միջոցառումն Ադրբեջանի զավթողական քաղաքականության բազմաթիվ դրսևորումներից ընդամենը մեկն է։ Ադրբեջանի ղեկավարությունը, չթաքցնելով իր վարած քաղաքականության բնույթը, բազմիցս հայտարարել է, որ Հայաստանի Հանրապետության տարածքը ադրբեջանցիների «պատմական հայրենիքն» է, և իրենք անպայման պետք է այնտեղ վերադառնան։
Իլհամ Ալիևն այս թեզով հանդես է եկել 2022 թ. «Արևմտյան Ադրբեջանի համայնք» կազմակերպության վարչական շենք իր այցելության ժամանակ։ Հարկ է նշել, որ այդ կազմակերպության գործունեությունն ամբողջովին միտված է պետական հովանավորչությամբ վերը նշված կեղծ թեզերի մշակմանն ու տարածմանը:
Միջոցառումն իրականացնում են Ադրբեջանի գիտության և կրթության նախարարությունը, Նախիջևանի կրթության նախարարությունը, Ադրբեջանի կրթության ինստիտուտը, Նախիջևանի պետական համալսարանը և այսպես կոչված «Արևմտյան Ադրբեջանի համայնք» կազմակերպությունը։
Ըստ կազմակերպիչների՝ օլիմպիադայի նպատակն է բարձրացնել աշակերտների իմացությունը այսպես կոչված «Արևմտյան Ադրբեջանի» պատմության, աշխարհագրության, մշակույթի, գրականության, ականավոր հասարակական գործիչների, պատմական գործիչների, տեղանունների և բանահյուսության մասին ու ապահովել գիտելիքների խորը ուսումնասիրությունը: Երեք փուլով անցկացվող օլիմպիադային պետք է մասնակցեն 9-րդ և 10-րդ դասարանների աշակերտները:
«Այս ամենը ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, թե ինչպես են Ադրբեջանում հայատյացություն սերմանում անգամ մատաղ սերնդի շրջանում։ Սա նաև ապացուցում է, որ ադրբեջանական իշխանությունները չեն պատրաստվում հրաժարվել Հայաստանի նկատմամբ զավթողական և անօրինական ծրագրերից։
«Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամը դատապարտում է ադրբեջանական իշխանությունների հովանավորությամբ կազմակերպվող այս և նմանատիպ այլ հակահայկական միջոցառումները և միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրում է Ադրբեջանի զավթողական քաղաքականության և ՀՀ տարածքային ամբողջականության նկատմամբ ոտնձգությունների սպառնալիքի վրա»,–ասվում է հայտարարության մեջ։

Организуемая в Азербайджане антиармянская школьная олимпиада – доказательство того, что власти Азербайджана не намерены отказываться от своих агрессивных и противозаконных планов в отношении Армении. Об этом говорится в заявлении Научно-аналитического фонда «Гегард».
«Недавно в азербайджанской прессе была распространена информация о том, что 27 апреля состоится школьная олимпиада под названием «Возвращение в Западный Азербайджан» (под так называемым «Западным Азербайджаном» подразумевается территория Республики Армения). Мероприятие проводится в сотрудничестве с Министерством науки и образования Азербайджанской Республики, Министерством образования Нахиджеванской Автономной Республики, Институтом Образования Азербайджанской Республики, Нахиджеванским Государственным Университетом и организацией «Община Западного Азербайджана».
Цель олимпиады – повысить среди учащихся знания истории, географии, культуры, литературы, о выдающихся общественных и исторических деятелях, топонимах и фольклора так называемого «Западного Азербайджана», а также обеспечить углубленное изучение данной тематики. В 3-х туровой олимпиаде примут участие учащиеся 9 и 10 классов. Полуфинальный этап конкурса пройдет в мае, а финальный этап – в июне в Нахиджеванской Автономной Республике», – говорится в заявлении фонда.
Отмечается, что это событие является лишь одним из многих проявлений агрессивной политики Азербайджана.
«Руководство Азербайджана этого не скрывает, заявляя, что территория Республики Армения якобы является «исторической родиной» азербайджанцев и они обязательно должны туда вернуться.
Ильхам Алиев сказал об этом в 2022 году во время посещения административного здания организации «Община Западного Азербайджана». Следует отметить, что деятельность данной организации полностью сосредоточена на разработке и распространении вышеупомянутых лживых тезисов при государственной поддержке.
Все это является показателем того, как в Азербайджане с детства прививают антиармянскую ненависть своему народу, а также доказывает, что власти Азербайджана не собираются отказываться от своих захватнических и противозаконных планов в отношении Армении», – говорится в сообщении.
Научно-аналитический фонд «Гегард» осуждает организацию и проведение этого и других подобных антиармянских мероприятий, организованных под эгидой властей Азербайджана, и обращает внимание международного сообщества на проводимую Азербайджаном политику экспансионизма и запланированных посягательств на территориальную целостность Республики Армения.