ՀՀ-ում Իրանի դեսպանությունը հայտարարություն է տարածել՝ նշելով, որ Իրանն ընդգծում է իր հաստատակամությունը՝ վճռականորեն պաշտպանելու իր ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը և ազգային շահերը։
«Իրանի Իսլամական Հանրապետության պաշտպանական և համաչափ գործողությունները և գրավյալ Պաղեստինում որոշ ռազմական օրինական կենտրոնների թիրախավորումը իրականացվել է պաշտպանության իրավունքի շրջանակներում՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրության 51-րդ հոդվածի համաձայն և ի պատասխան սիոնիստական ռեժիմի ռազմական հարձակման, դիվանագիտական անձեռնամխելի վայր հանդիսացող Դամասկոսում Իրանի հյուպատոսության թիրախավորման և ահաբեկչական խմբավորումների դեմ պայքարելու նպատակով Սիրիայի կառավարության հրավերով Սիրիայում ներկա գտնվող ԻԻՀ ռազմական խորհրդատուների նահատակման։
Սիոնիստական ռեժիմի գործողությունը ՄԱԿ-ի կանոնադրության և միջազգային կոնվենցիաների խախտում էր, որն արժանացավ բոլոր երկրների և միջազգային կազմակերպությունների անմիջական արձագանքին և խիստ դատապարտմանը։ Իրանի Իսլամական Հանրապետության՝ օրինական պաշտպանության իրավունքի իրացման գործում պաշտպանական միջոցների դիմելը զսպող միջոց է և ցույց է տալիս Իրանի պատասխանատու մոտեցումը տարածաշրջանային ու միջազգային խաղաղության և անվտանգության նկատմամբ, իսկ Իրանի Իսլամական Հանրապետության և նրա շահերի դեմ ցանկացած նոր արկածախնդիր և անխոհեմ գործողության հետևանքների պատասխանատվությունը կուղղվի սիոնիստական ռեժիմին և նրա աջակիցներին»,–ասվում է հայտարարության մեջ, հայտնում է «Առավոտը»։
Նշվում է, որ Իրանը, վերահաստատելով իր հավատարմությունը ՄԱԿ-ի կանոնադրության և միջազգային իրավունքի սկզբունքներին և նպատակներին՝ ընդգծում է իր հաստատակամությունը՝ վճռականորեն պաշտպանելու իր ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը և ազգային շահերը ցանկացած անօրինական ուժի և ագրեսիայի դեմ
Իրանը ապրիլի լույս 14–ի գիշերը մոտ 300 ԱԹՍ-ներ ու հրթիռներ է արձակել Իսրայելի ուղղությամբ։ ԱՄՆ–ն, Ֆրանսիան և Մեծ Բրիտանիանա աջակցել են Իսրայելին՝ հրթիռների մի մասը կասեցնելով մինչ Իրսայելի տարածք հասնելը։ Իսրայելը հայտարարել է, որ մեծ վ նաս չի հասցվել երկրին։ Իրանը հայտարարել է, որ չի պատրաստվում շարունակել գործողությունը։
Իրանն այս գործողությունն իրականացրել է ի պատասխան Իսրայելի կողմից Սիրիայում իր հյուպատոսության հարվածի, որի պատասխանատվությունն Իսրայելը չի ստանձնել և որի հետևանքով Իրանի հեղափոխության պահապանների բարձրաստիճան հրամանատարներ են սպանվել։

The Iranian embassy in Armenia has defended its “defensive and proportional action in targeting some military centers in occupied Palestine.”
The Embassy said in a statement on Sunday, April 14 that the attack is in the framework of the “inherent right of legitimate defense” according to Article 51 of the United Nations Charter and in response to the military attack of the Israeli regime on the consular section of the Embassy of Iran in Damascus.
The title of the diplomatic place with immunity and the martyrdom of the military advisors of the Islamic Republic of Iran in Syria, who were present in this country at the official invitation of the Syrian government to fight against terrorist groups, has taken place.
“The action of the Zionist regime was a violation of the United Nations Charter and international conventions, which was met with an immediate reaction and strong condemnation from the authorities of countries and international organizations,” the statement said.
“The resort of the Islamic Republic of Iran to defensive measures in exercising the right of legitimate defense shows Iran's responsible approach to regional and international peace and security, and the responsibility for the consequences of any new adventurous and unwise action against the Islamic Republic of Iran and its interests will rest with the Zionist regime and its supporters.
“While reaffirming its adherence to the principles and goals of the United Nations Charter and international law, the Islamic Republic of Iran emphasizes its determination to decisively defend its sovereignty, territorial integrity and national interests against any illegal use of force and aggression.”