Հատուկ հանձնարարություններով նախկին դեսպան Էդմոն Մարուքյանը, արձագանքելով ՔՊ-ական պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանի՝ Ցեղասպանության 1.5 մլն զոհերի անունները գրանցելու անհրաժեշտության մասին հայտարարությանը, նշել է, որ դա ծուղակ է և Թուրքիայի ցանկությունն է։
«Սա ծուղակ է, դադարեցրեք այս քննարկումը։ Թուրքիան ցանկանում է՝ այս հարցը քննարկման առարկա դառնա, ոչ թե դատապարտման։ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչված փաստ է գիտական, ակադեմիական, քաղաքական մակարդակներում, 30-ից ավելի երկրներ, ԱՄՆ 50 նահագներ ճանաչել ու դատապարտել են Ցեղասպանության փաստը: Սա տաբու է»,-ասել է նա իր եթերում։
Նա կոչ է արել բոլոր շրջանակներին դադարեցնել Հայոց ցեղասպանությունը կասկածի տակ դնող այս արատավոր դիսկուրսը։
Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանը խորհրդարանական ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է, որ Ցեղասպանության 1.5 մլն հայ նահատակների անուն–ազգանուններն ու հասցեները պետք է արձանագրվեն։
«Կարող է միլիոն ու կես չէ, ավելի շատ է կամ ավելի քիչ։ Մինչև հիմա ինչի՞ մեր երկիրը այդ խնդիրը չի հասցեականացրել։ Հրեաներին դա հաջողվել է, մեզ չի հաջողվում։ Դա կարևոր է նաև հետագայում մեր հարաբերությունների կառուցման համար»,– ասել է նա:

Former ambassador-at-large Edmon Marukyan has urged authorities in Armenia stop discussions about “verifying” the names of 1.5 million victims of the Armenian Genocide.
In remarks denounced by critics as advancement of a Turkish narrative a close ally of Prime Minister Prime Minister Nikol Pashinyan has pronounced in favor of essentially “verifying” the number of victims of the 1915 Armenian genocide in Ottoman Turkey that is widely believed to be 1.5 million.
Andranik Kocharian, a senior member of Pashinian’s ruling Civil Contract part and lawmaker who heads the parliament’s defense committee, told RFE/RL’s Armenian Service in a TV program aired on Sunday that Pashinian’s goal is to build “real foundations” related to the Genocide and “make the entire list of compatriots subjected to genocide more objective.”
He stressed that it is necessary to have the names of all Armenians subjected to genocide and verify “where, how and under what conditions” they were killed.
After Kocharyan’s interview was broadcast, Marukyan said the discourse is a “trap” and that it’s Turkey that wants to make the matter a subject of discussion.
The Armenian Genocide is a recognized fact at the scientific, academic, and political levels, more than 30 countries, 50 US states have recognized and condemned the fact of the Genocide,” Marukyan added.