ԱՄՆ Կալիֆոռնիա նահանգի Փասադենա քաղաքի հայկական կոալիցիան հայտարարել է, որ ապրիլի 21-ին Հայոց ցեղասպանության 109-րդ տարելիցի կապակցությամբ քաղաքի հուշահամալիրի մոտ կանցկացնի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը ոգեկոչող միջոցառում։ Այդ մասին հայտնել է Massispost-ը։
Միջոցառումը նպատակ ունի հանրության ուշադրությունը հրավիրել հայ համայնքի շարունակական պահանջների վրա, որպեսզի Թուրքիան ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Միջոցառումը նաև ընդգծում է, թե ինչպես ցեղասպանությունը չճանաչելը և չպատժելը կարող է հանգեցնել դրա կրկնությանը, ինչի վկայությունն են Ադրբեջանի իրականացրած էթնիկ զտումները և ցեղասպանության արշավը Լեռնային Ղարաբաղում։
Ապրիլի 21-ին տեղի ունենալիք միջոցառումը կսկսվի 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության հանդիսավոր ոգեկոչմամբ, որին կհաջորդի Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների վկայությունների հեռարձակումը, որի ընթացքում ելույթ կունենա օրվա հիմնական բանախոս՝ Հարավային Կալիֆորնիայի համալսարանի Շոա հիմնադրամը ներկայացնող Սեդա Անթեքելյանը, ինչպես նաև Կոնգրեսական Ջուդի Չուն։
«Մենք հրավիրում և քաջալերում ենք ամերիկահայերին և Փասադենայի ընդհանուր համայնքին միանալ մեզ և ներկա գտնվել ոգեկոչման այս կարևոր միջոցառմանը»,- հայտարարել է Փասադենայի հայկական կոալիցիայի անդամ Պողոս Փաթաթյանը։

17 Апрель 2024 - 09:23 AMT
Армянская коалиция города Пасадена, штат Калифорния, США, объявила, что 21 апреля по случаю 109-й годовщины Геноцида армян проведет мероприятие, посвященное памяти жертв Геноцида армян. Оно пройдет возле городского Мемориального комплекса.
Мероприятие будет направлено на привлечение внимания общественности к продолжающимся требованиям армянской общины к Турции – признать Геноцид армян.
Мероприятие также подчеркнет, как непризнание и ненаказаанность за совершение геноцида может привести к его повторению, о чем свидетельствуют этнические чистки и кампания геноцида, проведенные Азербайджаном в Нагорном Карабахе.
Состоится трансляция свидетельств армян, переживших геноцид, в течение которой выступит основной спикер дня, Седа Антекелян, представляющая Фонд Шоа Университета Южной Калифорнии и конгрессмен Джуди Чу.
«Приглашаем и призываем армян Америки и всю общину Пасадены присоединиться к нам и присутствовать на этом важном памятном мероприятии», – сказал член Армянской коалиции Пасадены Погос Пататян.