ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և Սաուդյան Արաբիայի Թագավորության արտաքին գործերի նախարար արքայազն Ֆեյսալ բին Ֆարհան Ալ Սաուդին ապրիլի 17-ին Ռիյադում տեղի ունեցած հանդիպմանը գոհունակությամբ արձանագրել են Հայաստանի և Սաուդյան Արաբիայի միջև քաղաքական երկխոսության զարգացման դրական դինամիկան՝ ընդգծելով, որ երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից հետո բարձր մակարդակի այցի կազմակերպումը փոխգործակցությունը խորացնելու ցանկության լավագույն վկայությունն է:
Ընդգծվել է պարբերական ուղիղ չվերթների կարևորությունը, որոնք նպաստում են նաև մարդկանց միջև շփումների և գործարար կապերի խթանմանը։
Հանդիպմանը երկուստեք ընդգծվել է փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող կոնկրետ ոլորտներում փոխգործակցության զարգացումը խթանելու, երկկողմ օրակարգն ակտիվորեն հարստացնելու և համապատասախան իրավապայմանագրային բազա ձևավորելու պատրաստակամությունը:
ՀՀ և Սաուդյան Արաբիայի ԱԳ նախարարներն անդրադարձել են առևտրատնտեսական, զբոսաշրջության, կրթության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում, ինչպես նաև մշակութային արժեքների պաշտպանության հարցերում համագործակցության զարգացման հեռանկարներին:
Արարատ Միրզոյանն ու Ֆեյսալ բին Ֆարհան Ալ Սաուդը քննարկել են նաև միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում, բազմակողմ հարթակներում փոխգործակցության հարցեր, այդ թվում՝ «World Expo 2030» անցկացման համատեքստում:
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել է, որ Հայաստանը զարգացնում է քաղաքական երկխոսությունն ու գործընկերությունն արաբական բոլոր երկրների հետ, որի դրսևորումն էր նախորդ տարի առաջին անգամ մասնակցությունն Արաբական պետությունների լիգայի նախարարական հանդիպմանը:
«Շատ կարևոր է, որ մենք համատեղ ջանքերով լրացնում ենք Սաուդյան Արաբիայի հետ խոստումնալից փոխգործակցության բացը»,–ասել է նա:
Հայաստանի և Սաուդյան Արաբիայի ԱԳ նախարարները մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային հարցերի շուրջ։ Արարատ Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման վերջին զարգացումները, խաղաղության պայմանագրի նախագծի շուրջ բանակցություններն ու առանցքային հարցերի շուրջ ՀՀ դիրքորոշումը։
Տարածաշրջանում տրանսպորտային և տնտեսական կապուղիների ապաշրջափակման համատեքստում նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ Հայաստանը մեծապես շահագրգռված է լոգիստիկ փոխկապակցվածության ավելացմամբ, ինչը նշանակում է թե տնտեսական շահ, թե կայունություն: Այս համատեքստում Արարատ Միրզոյանը գործընկերոջ ուշադրությանն է ներկայացրել ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը:
Ապրիլի 17-ին մեկնարկել է ՀՀ ԱԳ նախարարի այցը Սաուդյան Արաբիա, որը երկու երկրների միջև 2023թ. նոյեմբերին դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից հետո առաջին բարձր մակարդակի այցն է։

Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan had a meeting with Prince Faisal bin Farhan Al-Saud, the Foreign Minister of Saudi Arabia in Riyadh on April 17.
The two commended the positive dynamics of the development of political dialogue between Armenia and Saudi Arabia, emphasizing that the organization of the high-level visit after the establishment of diplomatic relations between the two countries is the best evidence of the desire to deepen the cooperation.
The Ministers emphasized the willingness to promote the development of cooperation in key areas of mutual interest, to actively enrich the bilateral agenda and to form a corresponding legal basis.
The Foreign Ministers of Armenia and Saudi Arabia touched upon the prospects of development of cooperation in the fields of trade and economy, tourism, education, information technologies, as well as the protection of cultural heritage. The importance of regular direct flights was highlighted, having in mind that they also contribute to the promotion of people-to-people contacts and business ties.
Mirzoyan and Faisal bin Farhan Al-Saud also discussed issues of cooperation within the framework of international organizations and multilateral platforms, including in the context of holding "World Expo 2030".
The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia emphasized that Armenia is developing strong political dialogue and partnerships with all Arab countries, which was demonstrated by participation of Armenia’s Foreign Minister in the Ministerial Meeting of the League of Arab States for the first time last year. "It is very important that we fill the gap of promising interaction with Saudi Arabia with joint efforts."
Ministers of Armenia and Saudi Arabia exchanged views on regional topics. Mirzoyan briefed his counterpart on recent developments in normalization of relations with Azerbaijan and on Armenia’s positions on key issues which are being discussed in the draft peace treaty.
In the context of unblocking regional transport and economic communications Minister Mirzoyan stressed Armenia’s strong interest in enhancing connectivity which can bring both economic benefits and more stability for the region. In this context Mirzoyan brought to the attention of his counterpart the project “Crossroads of Peace” developed by the Government of Armenia.