Լիտվայի վարչապետ Ինգրիդա Շիմոնիտեն ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպմանը բարձր է գնահատել Լիտվայի և Հայաստանի միջև հարաբերությունները՝ ողջունելով ՀՀ ժողովրդավարական բարեփոխումները: Շիմոնիտեն շեշտել է, որ Լիտվան պատրաստ է աջակցել Հայաստանին ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների սերտացման և Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման հարցում:
Ալեն Սիմոնյանը շնորհակալություն է հայտնել Լիտվային ՀՀ-ում ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներին շարունակական աջակցության և բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության համար:
Կողմերը քննարկել են անվտանգային և տնտեսական իրավիճակն Արևելյան Եվրոպայում և Հարավային Կովկասում:
ԱԺ նախագահը վերահաստատել է Հայաստանի Հանրապետության պատրաստակամությունը Հարավային Կովկասում հարատև խաղաղություն հաստատելու գործում՝ ընդգծելով «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի իրականացման անհրաժեշտությունը:
Զրույցի առանցքում են եղել Հայաստան-ԵՄ առևտրատնտեսական և էներգետիկ համագործակցության հեռանկարները, ՀՀ քաղաքացիների համար ԵՄ մուտքի արտոնագրերի ազատականացումը, հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը և Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների վերադարձի հրամայականը:
Պաշտոնական այցով Վիլնյուսում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությանն ապրիլի 17-ին ընդունել է Լիտվայի Սեյմի նախագահ Վիկտորիա Չմիլիտե-Նիլսենը: Հանդիպմանը հանգամանալից քննարկվել են Հայաստան-ԵՄ ընդլայնված գործընկերության նոր առաջնահերթությունների հեռանկարները, ՀՀ քաղաքացիների համար ԵՄ մուտքի արտոնագրերի ազատականացումը, Հարավային Կովկասում և Եվրոպայում առկա անվտանգային իրավիճակը, Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների վերադարձի հրամայականը և միջխորհրդարանական հարթակում համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները:

18 Апрель 2024 - 15:01 AMT
Делегацию, возглавляемую председателем Национального собрания Республики Армения Аленом Симоняном, 18 апреля в Вильнюсе приняла премьер-министр Литовской Республики Ингрида Шимоните.Об этом сообщает пресс-служба парламента РА.
Ингрида Шимоните подчеркнула, что Литва готова поддержать Армению в укреплении отношений с ЕС и установлении мира на Южном Кавказе.
Премьер-министр Литвы высоко оценила отношения между двумя странами и приветствовала демократические реформы в Республике Армения.
Ален Симонян поблагодарил Литву за постоянную поддержку институциональных реформ в Армении и политический диалог на высоком уровне.
Стороны обсудили безопасность и экономическую ситуацию в Восточной Европе и на Южном Кавказе.
Председатель НС подтвердил готовность Республики Армения к установлению прочного мира на Южном Кавказе, подчеркнув необходимость реализации проекта «Перекресток мира».
Были обсуждены перспективы торгово-экономического и энергетического сотрудничества Армения-ЕС, вопрос либерализации визового режима с ЕС для граждан Армении, процесс нормализации армяно-азербайджанских отношений и необходимость возвращения армянских военнопленных, содержащихся в Азербайджане.