ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն Al-Jazeera–ին հարցազրույցում հայտարարել է, որ Հայաստանը պատրաստ է ժամանակավորապես հյուրընկալել Գազայում պատերազմի պատճառով վտանգված ձեռագրերը։
Նա նաև ասել է, որ Հայաստանը դեմ է խաղաղ բնակչությանը թիրախավորելուն։
«Մենք միանշանակ դեմ ենք խաղաղ բնակչությանը թիրախավմանը. մենք նույնատիպ իրադրության մեջ հայտնվեցինք, երբ մոտ 100,000 հայեր ստպված եղան լքել իրենց պատմական հայրենիքը, որպեսզի կարողանան փրկել իրենց ընտանիքի անդամների կյանքը։ Այսպիսով, մենք դեմ ենք խաղաղ բնակչությանը թիրախավորելուն:
Վերջերս մենք հումանիտար օգնություն ուղարկեցինք, որպեսզի օգնենք թեթևացնել այն մարդկանց տառապանքները, ովքեր հայտնվել են նմանատիպ իրավիճակում: Ընդհանրապես, մենք միշտ աջակցել ենք հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը, ինչպես նաև երկարամյա հակամարտության և պաղեստինյան հիմնախնդրի՝ «երկու պետություն» սկզբունքով լուծմանը։
Բացի այդ, մենք պատրաստ ենք աջակցել մշակութային և հոգևոր ժառանգության պաշտպանությանը, հատկապես, երբ խոսքը վերաբերում է գրավոր ժառանգությանը. մենք ունենք ձեռագրերի աշխարհահռչակ պահոց, որտեղ կարող ենք ժամանակավորապես հյուրընկալել ձեռագրերը, եթե կարիք լինի, տեղափոխել դրանք հակամարտության գոտուց և հետո վերադարձնել, երբ ամեն ինչ հարթվի»,–ասել է Միրզոյանը։
Հայաստանը մոտ 30 տոննա մարդասիրական օգնություն է ուղարկել Գազայի բնակչությանը։ Պայմանավորվածությունն այդ մասին ձեռք էր բերվել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի Եգիպտոս կատարած այցի ժամանակ։

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan has said Yerevan is ready to host and preserve manuscripts from the conflict zone in Gaza and return the heritage once the situation is stable again.
**“**We are strongly against targeting civilians, we have faced a similar situation in Nagorno-Karabakh when more than 100.000 Armenians had to flee their ancestral homeland to save the lives of their family members, so we stand strongly against targeting the civilian population,” Mirzoyan said in an interview with Al Jazeera when asked whether Yerevan is following the war.
“Just recently we sent some humanitarian assistance to help ease the situation and the suffering of the people who found themselves in the similar situation. But in general, we have always supported a peaceful resolution of the conflict, but also the two-state solution for the long-standing conflict and the Palestinian issue.
Mirzoyan added that Yerevan is also ready to preserve the cultural and spiritual heritage, particularly when it comes to the written heritage.
“We have a famous and world-known depositary for the manuscripts so we can temporarily host the manuscripts, if there is a need, from the conflict zone, preserve them and then return when everything is settled,” the top Armenian diplomat said.