ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի օգնական, ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) ադմինիստրատորի տեղակալ, Եվրոպայի և ԱՊՀ երկրների տարածաշրջանային բյուրոյի տնօրեն Իվանա Ժիվկովիչը մայիսի 5-ին քառօրյա այցով ժամանել է Հայաստան։
Իվանա Ժիվկովիչի այցի նպատակն է քննարկել ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի Հայաստանի կառավարության հետ գործընկերությունը, տեղում ծանոթանալ ՄԱԶԾ-ի հիմնական միջամտություններին, ներառյալ փախստականների ճգնաժամին արձագանքելը, ինչպես նաև դիտարկել ՄԱԶԾ-ի զարգացման օրակարգը և հիմնական առաջնահերթությունները միջազգային և ազգային գործընկերների հետ, հայտնում է ՄԱԶԾ Հայաստանի գրասենյակը։
«Հայաստանում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլիի ընկերակցությամբ, նա կհանդիպի Ազգային ժողովի նախագահի հետ՝ մեկնարկելու Հայաստանում խորհրդարանական ժողովրդավարության վերաբերյալ նոր ծրագիրը, ինչպես նաև կհանդիպի ՀՀ փոխվարչապետի և ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալի հետ։ Նա նաև քննարկումներ կունենա ՄԱԿ-ի երկրի թիմի, դիվանագիտական կորպուսի, զարգացման գործընկերների, ինչպես նաև քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ: Իվանա Ժիվկովիչը կայցելի ՄԱԶԾ-ի ծրագրեր Գեղարքունիքի, Տավուշի, Արարատի, Վայոց Ձորի և Սյունիքի մարզերում և կհանդիպի շահառուների հետ։
Իվանա Ժիվկովիչը ստանձնել է իր պարտականությունները 2022 թվականի սեպտեմբերին: Մինչև նշանակումը, նա աշխատել է Խորվաթիայի արտաքին և եվրոպական գործերի նախարարության Տնտեսական հարցերի և զարգացման համագործակցության գլխավոր տնօրեն: Նա միջազգային տնտեսագիտության մագիստրոսի և տնտեսագիտության բակալավրի աստիճան է ստացել Զագրեբի համալսարանում:

Помощник генерального секретаря ООН, заместитель Администратора Программы развития ООН (ПРООН), директор Регионального бюро стран Европы и СНГ Ивана Живкович 5 мая прибыла в Армению с четырехдневным визитом.
Целью визита Иваны Живкович является обсуждение партнерства Программы развития ООН с правительством Армении, ознакомление на месте с основными мероприятиями ПРООН, в том числе реагированием на кризис беженцев, а также рассмотреть повестку дня развития ПРООН и основные приоритеты с международными и национальными партнерами.
«В компании постоянного представителя ПРООН в Армении Натии Нацвлишвили она встретится со спикером Национального собрания – с целью запуска новой программы парламентской демократии в Армении, а также встретится с вице-премьер-министром РА и заместителем министра иностранных дел РА. Она также проведет обсуждения с командой страны ООН, дипломатическим корпусом, партнерами по развитию, а также представителями гражданского общества. Ивана Живкович посетит проекты ПРООН в Гегаркуникской, Тавушской, Араратской, Вайоцдзорской и Сюникской областях и встретится с бенефициарами проектов», – говорится в сообщении.
Живкович приступила к своим обязанностям в сентябре 2022 года. До своего назначения она занимала должность генерального директора по экономическим вопросам и сотрудничеству в целях развития Министерства иностранных и европейских дел Хорватии. Она имеет степень магистра международной экономики и степень бакалавра экономики Загребского университета.