Ֆրանսիայի Անիեր-սյուռ-Սեն քաղաքի քաղաքապետարանի հարևանությամբ տեղադրված խաչքարի առջև տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանության 109-րդ տարելիցին նվիրված ոգեկոչման հանդիսավոր արարողություն։
Միջոցառման ընթացքում խաչքարի առջև ծաղկեպսակներ են խոնարհել Անիեր-սյուռ-Սենի քաղաքապետ Մանուել Այշլիմանը, Օ-դը-Սեն դեպարտամենտից ընտրված սենատոր, Իլ-դը Ֆրանս ռեգիոնի փոխնախագահ Մարի-Դո Այշլիմանը, Օ-դը-Սեն դեպարտամենտի խորհրդի անդամները, Անիեր-սյուռ-Սենի փոխքաղաքապետերը, քաղաքային խորհրդի անդամները, Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանության առաջին քարտուղար Վարդուհի Սահակյանը, Ֆրանսիայի համար մարտնչած հայազգի զինվորների ասոցիացիայի (ANACRA) անդամները, Ֆրանսիայի հայկական կառույցների ներկայացուցիչները, հայտնում է Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանությունը։
Ելույթներով հանդես են եկել Անիեր-սյուռ-Սենի քաղաքապետ Մանուել Այշլիմանը, Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանության առաջին քարտուղար Վարդուհի Սահակյանը, Ֆրանսիայի համար մարտնչած ֆրանսահայ զինվորների ասոցիացիայի նախագահ Լեոն Հովնանյանը։
Արարողության ավարտին հնչել են Հայաստանի Հանրապետության և Ֆրանսիայի Հանրապետության պետական օրհներգները։

Перед хачкаром, установленным возле муниципалитета французского города Аньер-сюр-Сен, состоялась торжественная церемония поминовения, посвященная 109-й годовщине Геноцида армян. Об этом сообщает посольство РА во Франции.
В ходе мероприятия венки к хачкару возложили мэр города Аньер-сюр-Сен Мануэль Айшлиман, избранный сенатор от департамента Верхняя Сена, вице-президент региона Иль-де-Франс Мари-Дю Айшлиман, члены совета департамента Верхняя Сена, вице-мэры Аньер-сюр-Сена, члены городского совета, первый секретарь посольства РА во Франции Вардуи Саакян, члены Ассоциации армянских солдат, воевавших за Францию (ANACRA), представители армянских структур во Франции.
С речами выступили мэр города Аньер-сюр-Сен Мануэль Айшлиман, первый секретарь посольства РА во Франции Вардуи Саакян, президент ассоциации французско-армянских солдат, воевавших за Францию, Леон Овнанян.
В завершение церемонии прозвучали государственные гимны Республики Армения и Французской Республики.