ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Ռուստամ Բաքոյանը, հանձնաժողովի անդամներ Զեմֆիրա Միրզոևան, Տիգրան Պարսիլյանը և Մարինա Ղազարյանը մայիսի 7-ին հանդիպել են Վենետիկի հանձնաժողովի ու ԵԽ մարդու իրավունքների և իրավունքի գերակայության գլխավոր տնօրինության ներկայացուցիչների հետ:
Հանդիպման նպատակն «Ազգային փոքրամասնությունների մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի վերաբերյալ հանձնաժողովի անդամների տեսակետներին ծանոթանալն էր։
Ռուստամ Բաքոյանն ընդգծել է միջազգային կառույցների հետ ակտիվ համագործակցությունը՝ այդ համատեքստում կարևորելով նաև Վենետիկի հանձնաժողովի հետ առկա համագործակցությունը:
Ռուստամ Բաքոյանը ներկայացրել է որոշակի դիտարկումներ և առաջարկներ նախագծի վերաբերյալ: Հանձնաժողովի անդամներն ընդգծել են ազգային փոքրամասնությունների վերաբերյալ օրենք ունենալու անհրաժեշտությունը և նշել, որ նախատեսում են այդ կապակցությամբ քննարկումներ ունենալ շահագրգիռ կառույցների, ինչպես նաև Հայաստանում բնակվող 11 ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչների հետ:
Նշվել է, որ օրենքի նախագծում առկա որոշ դրույթներ փոփոխությունների կարիք ունեն: Զրուցակիցները քննարկել են նախագծին, ինչպես նաև թեմային առնչվող հարցեր, ընդգծել գործակցելու պատրաստակամությունը:
Նույն օրը հյուրերի հետ հանդիպել և «Ազգային փոքրամասնությունների մասին» օրենսդրական նախաձեռնությանը վերաբերող հարցեր են քննարկել ազգային փոքրամասնությունները ներկայացնող պատգամավորներ Ռուստամ Բաքոյանը, Ալեքսեյ Սանդիկովը, Զեմֆիրա Միրզոևան և Իրինա Գասպարյանը:

7 мая заместитель председателя Постоянной комиссии Национального собрания РА по защите прав человека и общественным вопросам Рустам Бакоян, члены комиссии Земфира Мирзоева, Тигран Парсилян и Марина Казарян встретились с представителями Венецианской комиссии (ВК) и Генеральной дирекции по правам человека и верховенству закона Совета Европы (СЕ). Об этом сообщает пресс-служба НС РА.
Цель встречи – ознакомление с точками зрения членов комиссии по проекту закона РА «О национальных меньшинствах».
Приветствуя гостей, Бакоян подчеркнул активное взаимодействие с международными структурами, в этом контексте выделив также существующее сотрудничество с ВК.
Бакоян представил некоторые наблюдения и предложения по проекту. Члены комиссии подчеркнули необходимость принятия закона о нацменьшинствах и отметили, что намечают провести обсуждения с заинтересованными структурами, а также с представителями проживающих в Армении 11 нацменьшинств. Замечено, что некоторые положения законопроекта нуждаются в доработке.