Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչ Էլչին Ամիրբեկովը գերմանական Zeit պարբերականին տված հարցազրույցում ասել է, թե «2020 թվականի հրադադարի հայտարարությամբ Զանգեզուրից կարող է կառուցվել համատեղ ճանապարհ և երկաթուղի»։
Ալիևի ներկայացուցիչն ասել է, որ «եթե պաշտոնական Երևանը հրաժարվի Զանգեզուրով անցնող ճանապարհից և երկաթուղուց, Ադրբեջանը նման երթուղի կկառուցի Իրանի տարածքով»,-հայտնում է Factor.am-ը։
«Մենք կարող ենք ճանապարհ և երկաթուղի կառուցել Իրանով, և այն կլինի ընդամենը տասը կիլոմետր երկար»,- ասել է նա։
Ըստ Ամիրբեկովի, այդպիսով, «Հայաստանը կկարողանա դուրս գալ մեկուսացումից, տարանցման վճարներ հավաքել և բարելավել հարաբերությունները Թուրքիայի հետ»։
Պատերազմի հավանականության մասին հարցին ի պատասխան՝ Ամիրբեկովը հայտարարել է, որ «այն ընդհանրապես չի լինի»։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր հրավիրած ասուլիսում հայտարարել է, որ փորձ է արվում տպավորություն ստեղծել, թե նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետն Ադրբեջանի և Նախիջևանի ինքնավար հանրապետության միջև կապի մասին է, սակայն դա այդպես չէ։ Նա հավելել է, որ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 9-րդ կետը տարածաշրջանային տնտեսական կապերի ապաշրջափակման մասին է։ Նա նշել է նաև, որ Ադրբեջանն առ այսօր մեր ոչ մի ճանապարհ չի ապաշրջափակել։
Ավելի վաղ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել էր, որ եթե այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքը» չբացվի, Ադրբեջանը Հայաստանի հետ սահմանը որևէ այլ կետում չի բացի։ Ըստ նրա, ադրբեջանական բեռներն ու ուղևորները պետք է ՀՀ տարածքը հատեն առանց որևէ ստուգման։ Ալիևը հայտարարել էր նաև, որ Բաքուն մտադիր չէ հայելային սկզբունքով հետ քաշել զորքերը Հայաստանի հետ սահմանից՝ հավելելով, որ ոչ մի քայլ չեն նահանջելու 2021–ի մայիսին և 2022–ի սեպտեմբերին գրաված դիրքերից:

Представитель президента Азербайджана по особым поручениям Эльчин Амирбеков заявил, что «согласно заявлению о прекращении огня в 2020 году из Зангезура может быть построена совместная автомобильная и железная дорога». Об этом Амирбеков заявил в интервью немецкой газете Zeit.
Представитель Алиева заявил, что «в случае отказа официального Еревана от автомобильной и железной дороги через Зангезур, Азербайджан построит аналогичный маршрут через Иран».
«Мы можем построить дорогу и железную дорогу дальше на юг через Иран, и она была бы всего на десять километров длиннее», – сказал он.
По словам Амирбекова «открытие Зангезурского коридора помогло бы Армении не только улучшить отношения с Турцией, но и получить дополнительные доходы от транзитных сборов»
Он заявил, что таким образом Армения могла бы «преодолеть свою изоляцию».
На вопрос о возможности войны Амирбеков заявил, что «этого вообще не будет».
Премьер-министр Армении Никол Пашинян ранее заявил на пресс-конференции, что делается попытка создать впечатление, будто пункт 9 трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года касается связи между Азербайджаном и Нахичеванской Автономной Республикой, но это не так. Он добавил, что девятый пункт заявления от 9 ноября касается разблокирования региональных экономических связей. Он также отметил, что Азербайджан до сих пор не разблокировал ни одну из дорог Армении.