Ֆրանսիան ողջունել է մայիսի 10-ին և 11-ին Ալմաթիում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների միջև բանակցությունների նոր շրջանի անցկացումը։ Այս մասին հայատարարություն է տարածել Ֆրանսիայի Արտաքին գործերի նախարարությունը:
Ֆրանսիան կոչ է արել Հայաստանին և Ադրբեջանին շարունակել սահմանազատումն ու քննարկումները խաղաղության պայմանագրի շուրջ, հայտնում է Shantnews–ը։
«Ֆրանսիան ընդգծում է կողմերի՝ 1991 թվականի Ալմաթիի հռչակագրին, իրենց տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչմանը հավատարմությունը վերահաստատելու կարևորությունը՝ որպես այս գործընթացի հիմք՝ 2022 թվականի հոկտեմբերի 7-ին Պրահայում կայացած քառակողմ հանդիպմանը համահունչ։
Այն կոչ է անում այս համատեքստում շարունակել սահմանի սահմանազատումը՝ հիմնվելով 2024 թվականի ապրիլի 19-ի ընդունված սկզբունքների վրա և շարունակել տեղում իրականացված առաջին սահմանազատման աշխատանքները։ Միևնույն ժամանակ, Ֆրանսիան կոչ է անում շարունակել քննարկումները՝ երկու երկրների միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրման նպատակով և ողջունում է Ղազախստանի իշխանությունների նախաձեռնությունը՝ հեշտացնելու այս բանակցությունները։
Ֆրանսիան կշարունակի աշխատել իր գործընկերների հետ Հարավային Կովկասում արդար և կայուն խաղաղություն հաստատելու համար՝ միջազգային իրավունքին համապատասխան»,-նշվում է հաղորդագրությունում։

13 Май 2024 - 12:40 AMT
Франция приветствует переговоры в Алмате и призывает Ереван и Баку продолжить демаркацию границы на основе согласованных принципов
Франция призывает Армению и Азербайджан продолжить демаркацию границы на основе принципов, принятых 19 апреля 2024 года, как и демаркационные работы, проводимые на месте.Об этом говорится в обращении МИД Франции.
Отмечается, что Франция приветствует проведение нового раунда переговоров между министрами иностранных дел Армении и Азербайджана.
«Франция подчеркивает важность подтверждения приверженности сторон Алматинской декларации 1991 года и взаимного признания территориальной целостности друг друга в качестве основы для этого процесса и в продолжение четырехсторонней встречи, состоявшейся в Праге 7 октября 2022 года.
Франция также призывает к продолжению переговоров с целью подписания мирного договора между двумя странами и приветствует инициативу властей Казахстана по содействию этим переговорам», – говорится в обращении.
Отмечается, что Франция продолжит работать со своими партнерами в интересах установления справедливого и стабильного мира на Южном Кавказе в соответствии с международным правом.
10-11 мая в Алматы состоялись переговоры Министра иностранных дел Республики Армения Арарата Мирзояна и Министра иностранных дел Азербайджанской Республики Джейхуна Байрамова.
Министры приветствовали прогресс в процессе демаркации границ и договоренности, достигнутые в этом направлении. Министры и их делегации продолжили обсуждение проекта двустороннего соглашения «Об установлении мира и межгосударственных отношений между Арменией и Азербайджаном». Стороны договорились продолжить переговоры по вопросам, по которым еще имеются разногласия.