Տավուշի մարզի սահմանամերձ Կիրանց գյուղի բնակիչներն իրենց բողոքի ձայնն են բարձրացրել գյուղապետարանում։ Նրանք դժգոհ են դելիմիտացիայի արդյունքներից։
«Մենք ուզում ենք ասել, որ մեզ փոխհատուցում պետք չի, թող անտեղի ծախս չանեն, մենք մեր հողը չենք ծախում»,–գյուղապպետարանում ասել է բնակիչներից մեկը, գրում է Sputnik Արմենիան։
Մյուսն էլ հավելել է, որ իրենք ծախված չեն, որ հող ծախեն։
Ինչ վերաբերում է կառավարության հայտարարությանը, թե Կիրանցի 25 հեկտար գյուղատնտեսական նշանակության հողերը, որոնք վերջին 33 տարում անհասանելի են եղել գյուղի համար, կվերադարձվեն, բնակիչները դրական չեն համարում։ Նրանց խոսքով` այդ հողերն իրենցն են եղել ու այնպես չէ, որ Ադրբեջանը դրանք հետ է վերադարձնում։
Գյուղացիների խոսքով` մայիսի 15–ի առավոտյան ԱԱԾ–ից եկել են գյուղ, որ քարտեզների հետ ծանոթանան, հասկանան, թե գյուղացիներից ում տունն է մնալու թշնամուն, որպեսզի կարողանան բանակցել փոխհատուցման համար։
Կիրանցի գյուղապետ Կամո Շահինյանը համակարծիք է գյուղացիների հետ և պատրաստ է նրանց կողքին կանգնել: Այդ մասին Շահինյանը հայտնել է լրագրողների հետ զրույցում։
«Ուզո՞ւմ եք հրաժարական կտամ, ի՞նչ եք ուզում, ես ձեզ հետ եմ, իմ ժողովրդի հետ եմ»,–ասել է գյուղապետը։
Գյուղացիներն էլ նշել են, որ եթե նա իր հրաժարականով կարող է օգուտ տալ բնակիչների խնդիրների լուծմանը, թող տա, հակառակ դեպքում իմաստ չունի։
«Դու մեզ միացի, մենք էլ քո հետ ենք։ Հրաժարական տալ պետք չի»,–ասել են հավաքված կիրանցիները։
Գյուղապետը դիմել է բնակիչներին և հայտնել, որ ՀՀ կառավարությունից ներկայացուցիչ է գալիս Իջևան և ուզում է բնակիչներից մի քանիսի հետ հանդիպել։
«Եթե ակտիվ բնակիչներից մարդիկ կան, որ ուզում են գնալ, ասեք, միասին գնանք»,–ասել է Շահինյանը։ Բնակիչներն էլ հայտարարել են, որ ոչ մի տեղ չեն գնա, թող այդ ներկայացուցիչը գյուղ գա, քանի որ իրենք բոլորն էլ ասելիք ունեն։

Residents of the border village of Kirants in Armenia’s Tavush province are dissatisfied with the results of the delimitation of the border between Armenia and Azerbaijan.
The Armenian Foreign Ministry announced late on Wednesday, May 15 that deputy prime ministers of the two countries met again and signed a protocol on the coordinates of relevant demarcated sections of the Armenian-Azerbaijani border “specified as a result of geodetic measurements.”
In written comments to the Armenpress news agency (via RFE/RL’s Armenian service) published on Wednesday night, Prime Minister Nikol Pashinian’s press office indicated that Azerbaijan will gain control over a part of Kirants and the local bridge as a result of the latest Armenian-Azerbaijani protocol. It said the government will compensate those villages who will lose their properties as a result.
The office also announced that Armenian army units will withdraw from all of the border areas except “the most sensitive Kirants section” in the next “eight to nine days.” Azerbaijani troops will enter the section “later” because “some details there require further clarification,” it added without elaborating.
The residents of Kirans, however, gathered at the town hall to oppose the government’s decision, Sputnik Armenia reports.
"We want to say that we do not need compensation, we are not selling our land," said one of the residents at the village administration.