Բաքվի դատարանը 5 ամսով երկարացրել է Արցախի նախկին պետնախարար, բարերար Ռուբեն Վարդանյանի ապօրինի կալանքի ժամկետը։
Դատարանը հավանություն է տվել դատախազության միջնորդությանը, գրում է Haqqin.az-ը։
Վարդանյանն ապրիլին հացադուլ էր հայտարարել, որը տևեց երկու շաբաթից ավելի և որը նա դադարեցրեց հարազատների հորդորով։ Վարդանյանի թեկնածությունը ներկայացվել է Նոբելյան խաղաղության մրցանակի։
Բաքվի բանտերում գտնվող Արցախ ռազմաքաղաքական ղեկավարության ներկայացուցիչներ Արայիկ Հարությունյանի, Բակո Սահակյանի, Արկադի Ղուկասյանի, Դավիթ Բաբայանի, Դավիթ Իշխանյանի, Դավիթ Մանուկյանի և Լևոն Մնացականյանի կալանքի ժամկետները ևս երկարացվել են 5 ամսով։
Նրանք բոլորը ձերբակալվել են 2023-ի սեպտեմբերի վերջին՝ Արցախից ՀՀ անցնելու ժամանակ, երբ ԱՀ-ն հայաթափվեց Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքով։

A court in Azerbaijan has extended the arrest of former Nagorno-Karabakh leader, Russian-Armenian billionnaire and philanthropist Ruben Vardanyan by five months, Haqqin.az reports.
Azerbaijan earlier made the same decision regarding the arrest of Karabakh ex-presidents Arkadi Ghukasyan, Bako Sahakyan and Arayik Harutyunyan, former foreign minister David Babayan, parliament speaker Davit Ishkhanyan, as well as Generals Levon Mnatsakanyan and Davit Manukyan.
Vardanyan, who has been incarcerated in Azerbaijan since September 2023, has been nominated for the 2024 Nobel Peace Prize by a group of renowned public and political figures, including a Nobel Laureate.