Եվրամիությունը ողջունել է 1991-ի Ալմաթիի համաձայնագրի հիման վրա Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման գործընթացի շրջանակում ձեռք բերված առաջընթացը, այն է՝ մայիսի 15-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանային հանձնաժողովների 9-րդ նիստի ժամանակ ստորագրված արձանագրությունը, որով համաձայնություն է ձեռք բերվել սահմանի մի քանի հատվածների շուրջ:
ԵՄ-ն կոչ է արել կողմերին հետագա վճռական քայլեր ձեռնարկել չլուծված երկկողմ այլ հարցերի կարգավորման համար։ Նշվել է, որ ԵՄ–ն հավատարիմ է մնում Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում կայուն և տևական խաղաղության հաստատմանն ուղղված ջանքերի աջակցությանը։

ЕС приветствует прогресс, достигнутый в рамках процесса делимитации армяно-азербайджанской границы на основе Алма-Атинской декларации 1991 года и, в частности, подписанный в ходе 9-го заседания пограничных комиссий Армении и Азербайджана 15 мая Протокол, который привел к соглашению по нескольким участкам границы. Об этом сообщает пресс-служба делегации ЕС в Армении.
«ЕС призывает стороны предпринять дальнейшие решительные шаги для решения других нерешенных двусторонних вопросов и по-прежнему привержен поддержке усилий, направленных на установление устойчивого и прочного мира в регионе Южного Кавказа», – говорится в сообщении ЕС.