ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը ցավակցություն է հայտնել Իրանի ժողովրդին երկրի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի և ԱԳ նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանի մահվան կապակցությամբ, որոնք զոհվել են Ադրբեջանի հետ սահմանին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպումից վերադառնալիս։ Միրզոյանը ցավակցական գրառում է կատարել X-ի իր միկրոբոլոգում։
«Սարսափելի լուրեր ենք իմանում Իրանից, այդ թվում ՝ իմ սիրելի գործընկեր և ընկեր Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանի ողբերգական մահվան մասին։ Իմ խորին ցավակցությունն եմ հայտնում Իրանի կառավարությանը, գործընկերներին և բարեկամ ժողովրդին: Կիսելով ձեր վիշտը ՝ մենք ձեզ ուժ ենք մաղթում այս մռայլ ժամանակներում»,–ասվում է գրառման մեջ։
Մայիսի 19–ի երեկոյան հայտնի դարձավ, որ Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիին ու մի քանի այլ պաշտոնյաների տեղափոխող ուղղաթիռը «կոշտ վայրէջք» է կատարել։ Նշվում էր մառախուղն ու վատ եղանակը։ Իրանի պատվիրակությունը վերադառնում էր Ադրբեջանի հետ սահմանին Արաքս գետի վրա հիդրոհանգույցների բացման արարողությունից հետո, որին մասնակցել է նաև Ադրբեջանի նախագահը։ Մյուս երկու ուղղաթիռները բարեհաջող տեղ են հասել։
Ուղղաթիռում են եղել նաև Թավրիզի իմամ Մոհամմադ Ալի ալ-Հաշեմը, Արևելյան Ադրբեջան նահանգի ղեկավար Մալեք Ռահմատին, ուղղաթիռի անձնակազմը և անվտանգության մեկ աշխատակից։ Բոլորը զոհվել են, հայտնում է Mehr գործակալությունը։ Իրանի նախագահի լիազորությունները, համաձայն ԻԻՀ Սահմանադրության, 2 ամսով փոխանցվում են առաջին տեղակալ Մոհամմադ Մոհբերին։ Հետո երկրում կանցկացվեն նոր ընտրություններ։

The Armenian Foreign Ministry has expressed shock over the death of Iranian President Ebrahim Raisi and Minister of Foreign Affairs Hossein Amir-Abdollahian in a helicopter crash on Sunday, May 19.
“As we learn the devastating news from Iran, including the tragic loss of life of my dear colleague and friend Amirabdolahian. I send my deepest condolences to the government, the Foreign Ministry colleagues and the friendly people of Iran. Sharing the sorrow, we wish strength in this dark time,” Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan said in a statement.
Raisi was killed in a helicopter crash near Iran’s border with Azerbaijan. Search and rescue teams have recovered bodies from the wreckage, and said there were no survivors. Contact had been lost with the aircraft on Sunday as it navigated fog-covered mountains in north-west Iran, The Guardian reported.
Amir-abdollahian was also among those killed too. The governor of Iran’s East Azerbaijan province and other officials and bodyguards were also named by local media as among the dead. A total of nine people were on board the aircraft, according to Tasnim news agency.
Iran’s vice-president, Mohammad Mokhber is expected to become the country’s interim president who will help organise a presidential election that should take place within 50 days of the president’s death.