«Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժման առաջնորդ Բագրատ սրբազանը մայիսի 21–ին, Սուրբ Աննա եկեղեցու դիմաց ամփոփելով օրվա արդյունքները, հայտարարել է, որ մայիսի 26-ին՝ ժամը 16։00-ին, ժողովրդին հրավիրում է հանդիպելու Երևանի կենտրոնական հրապարակում։
«Մեծ և կարևոր հանրահավաքի եմ հրավիրում, որտեղ կտրվեն շատ հարցերի պատասխաններ, կիմանանք մեր առաջիկա անելիքները, թե ինչպիսի ծրագիր է դրված սեղանին, ինչ կոնկրետություններ կան։ Շատերին հուզող հարցերի պատասխանները կստանանք, և կընթանանք երրորդ փուլի ամփոփմանը, որը կոչել ենք «Մայիսը լավ ամիս է»։ Ուրեմն մայիսի 26-ին՝ Ավարայրի ճակատամարտի օրը, ժամը 16։00-ին»,-հայտարարել է Սրբազանը, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նա հավելել է, որ մայիսի 27-ին կմեկնարկեն կոնկրետ նախաձեռնությունները։
Նկատելով, որ այդ օրվա մեջ էլ իշխանությունները «կոդ» կտեսնեն, թե ժողովրդին տանում են ճակատամարտի՝ Բագրատ սրբազանն ասել է, որ այդ մարդկանց իշխանության մնալու «ամեն օրը դժբախտություն է՝ ֆիզիզկական, հոգեբանական և բարոյական»:
«Ինձ չհավատաք՝ գնացե՛ք Կիրանց, Ոսկեպար, տեսե՛ք մարդկանց, գնացեք քաջ, հերոսական մարդկանց կցկված վիճակը տեսեք, տեսեք ու մի հոզվեք, մի սարսափեք»,- ասել է սրբազանը։
Քաղաքագետների, փորձագետների հետ նույն օրը տեղի ունեցած հանդիպմանը սրբազանն ասել է, որ Հայաստանում ստեղծված իրավիճակի լուծումը մեկն է՝ այս իշխանությունը պետք է գնա, ուրիշ տարբերակ չունի, չգնալու եղանակ էլ չունի, պետք է հեռանա, գրում է Panorama.am-ը։
«Այդ հեռանալու միջոցներն ու ձևերը մայիսի 26-ին և դրան հաջորդող օրերին անպայմանորեն իրագործելու ենք»,- ասել է Սրբազանը։

22 Май 2024 - 11:13 AMT
26 мая, в 16:00, на площади Республики в Ереване состоится большой митинг движения «Тавуш во имя родины». Об этом сообщил 21 мая глава Тавушской епархии архиепископ Баграт Галстанян.
«26 мая в 16:00 приглашаю вас встретиться на центральной площади Еревана, столицы Республики Армения, нашей любимой площади, на большой и важный митинг, где будут даны ответы на многие вопросы, а затем вы узнаете о наших дальнейших действиях. Вы будете знать, какая программа лежит на столе, узнаете обо всех подробностях. Мы получим ответы на волнующие многих вопросы и приступим к подведению итогов 3-го этапа, который можно назвать «Май – хороший месяц».
Мы встретимся 26 мая, в день Аварайрской битвы, в 16:00 на площади Республики», – сказал Баграт Србазан.
Он сообщил, что 22 мая намерен встретиться с экономистами и представителями сферы образования.
Движение «Тавуш во имя родины» координирует акции по всей Армении, протестуя против одностороннего процесса делимитации и демаркации границы с Азербайджаном в Тавушской области, предусматривающего передачу Баку четырех сел.