«Ես Հավաքական անվտանգության պայմանագրի առնվազն երկու երկիր գիտեմ, որ մասնակցել է մեր դեմ պատերազմի նախապատրաստությանը։ Այդ երկրները հնարավոր է իմիտացիա են ստեղծել, որ մեզ ուզում են օգնել, կամ, թե իբր օգնել են։ Բայց ես էլի ուզում եմ ասել՝ այդ պատերազմը նույնիսկ Լեռնային Ղարաբաղի մասին չի եղել , որովհետև ես Քննիչ հանձնաժողովում ցույց եմ տվել, որ ԼՂ հարցն իրենք իրենց մեջ վաղուց փակել են։ Այդ պատերազմի նպատակը եղել է Հայաստանի Հանրապետություն անկախ պետության չգոյությունը»,-նշել է Փաշինյանը՝ ուրախություն հայտնելով, որ կարողացել է հասնել Բելառուսի նախագահի հրապարակային խոստովանությանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Ես այս փորձերը շարունակելու եմ․ էլի դեռ կան մարդիկ, որոնք այս մասին պետք է դեռ հրապարակային ասեն»,-հավելել է նա։
Ըստ վարչապետի՝ Հայաստանի պետականության դեմ ուղղված փորձերը չեն հաջողվել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին և դրանից հետո, ինչպես նաև 2021 թվականի մայիսին, երբ Ազգային ժողովը և կառավարությունը լուծարված էին, հրաժարական էին տվել։ Էլի չի ստացվել, 2022 թվականի սեպտեմբերին, 2023 թվականի սեպտեմբերին։
«Փորձեցին 2024 թվականի մայիսի 9-ին՝ էլի չստացվեց ու չի ստացվելու, այդ թվում՝ այդքան քննադատված սահմանազատման պրոցեսի շնորհիվ։ Սահմանազատման այս գործընթացով մենք շատ-շատերին զրկել ենք հնարավորությունից՝ 2024 թվականի մայիսի 9-ին զուգահեռ սահմանային բախումներ հրահրելու»,-նշել է վարչապետը։
Նա հիշեցրել է, որ ԱԺ ամբիոնից 2022 թվականին բարձրաձայնած իր այն համոզմունքը, որ եթե հաջողվի 1-2 տարի ՀՀ պետականությունը պահպանել, ապա առաջիկա 50-100 տարվա համար նրա գոյությունը երաշխավորված կլինի։
«Սահմանազատման գործընթացով, կարող է ասածս չափազանցություն թվա, բայց մենք այդ խնդրի 60 տոկոսը լուծել ենք։ Այս աղմուկը նրա համար է, որ թույլ չտան այն գիտակցության արմատացումը մարդկանց, քաղաքացիների շրջանում, որ մենք այսօր Կիրանցում, Ոսկեպարում, Բերքաբերում մեր պետության անկյունաքարերն ենք շարում, որի վրա պիտի կառուցվի պետություն, անվտանգություն, ազատություն, երջանկություն»,-ընդգծել է Փաշինյանը։
Մայիսի 16-ին Բելառուսի նախագահ Լուկաշենկոն Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպմանը մասնավորապես ասել էր․ «Հիշեցի մեր զրույցը պատերազմից առաջ, Ձեր ազատագրական պատերազմից առաջ, երբ մենք երկուսով փիլիսոփայորեն քննարկում էինք ճաշի սեղանի շուրջ։ Այն ժամանակ մենք եզրակացրեցինք, որ պատերազմում կարելի է հաղթել։ Դա կարևոր է, շատ կարևոր է պահել այդ հաղթանակը, և երրորդը՝ մենք համաձայնեցինք, Դուք այն ժամանակ շոշափեցիք այդ թեման, որ պատերազմից հետո կսկսվի ամենածանր շրջանը, երբ հարկ կլինի վերակենդանացնել ձեր ազատագրած հողերը: Եվ հիմա եկել է այդ դժվարին ժամանակը, երբ անհրաժեշտ է վերակենդանացնել այդ հողերը, վերադարձնել մարդկանց։ Հաղթեցինք, հաղթանակը պահեցինք, հիմա պետք է վերակենդանացնել։ Դա ժամանակ է, դա մեծ աշխատանք է, հինգ տարում, գուցե տասը տարում դժվար է ամեն ինչ անել»։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что как минимум две страны-члена ОДКБ участвовали в подготовке 44-дневной войны против Армении. Об этом он заявил в ходе правительственного часа в Национальном собрании Армении, коснувшись проазербайджанского заявления президента Беларуси Александра Лукашенко, которое тот сделал во время встречи с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым в Шуши.
16 мая на встрече с президентом Азербайджана президент Беларуси, которая является членом ОДКБ, сказал: «Я еще подумал, вспомнил наш разговор перед войной, перед вашей освободительной войной, когда мы философски рассуждали за обедом вдвоем. Тогда мы пришли к выводу, что в войне победить можно. Это важно. Очень важно удержать эту победу. Но, в-третьих, мы сошлись во мнении, вы тогда затронули этот вопрос, что после войны начнется самое тяжелое время, когда надо будет возрождать те земли, которые вы освободили, начинать возрождение. И как раз настало то тяжелое время, когда надо возрождать эти земли, надо возвращать людей, а некоторые уже родились в городе, проблема, наверное, будет. Победили, победу удержали. Сейчас надо возрождать. Это – время, это – большой труд, это за пять и, может, за десять лет трудно все выполнить».
«Я знаю как минимум две страны-члена ОДКБ, которые участвовали в подготовке войны против нас. Эти страны, естественно, создавали имитацию того, что хотят нам помочь или что они якобы нам помогали. Но я хочу сказать еще раз, что война была даже не из-за Нагорного Карабаха, потому что я показал в Следственной комиссии, что они уже давно закрыли для себя вопрос Нагорного Карабаха. Целью той войны было несуществование независимого государства Республика Армения», – отметил Пашинян, выразив радость от того, что удалось добиться публичного признания президента Беларуси.
«Эти попытки будут продолжены: еще есть люди, которые должны сказать об этом публично», – добавил он.
По словам премьера, попытки покушения на государственность Армении потерпели неудачу 9 ноября 2020 года и после этого, а также в мае 2021 года, когда были распущены Национальное собрание и правительство. Также эти попытки не удались в сентябре 2022 года, сентябре 2023 года.
«Попытались 9 мая 2024 года, снова не получилось, и не получится, в том числе из-за раскритикованного ими процесса делимитации. Этим процессом делимитации мы многих лишили возможности разжигать пограничные столкновения параллельно с (событиями) 9 мая 2024 года», – сказал Пашинян, напоминая о своем убеждении, высказанном с трибуны НС в 2022 году, что если удастся сохранить государственность Армении в ближайшие 1-2 года, то ее существование будет гарантировано на ближайшие 50-100 лет.
«Что касается процесса делимитации, то, что я сказал, может показаться преувеличением, но мы на 60% решили эту проблему. Этот шум призван не допустить укоренения среди людей, граждан сознания того, что сегодня мы в Киранце, Воскепаре, Беркабере закладываем краеугольные камни нашего государства, на которых будет построено государство, безопасность, свобода, счастье», – подчеркнул Пашинян.