«Ես Հավաքական անվտանգության պայմանագրի առնվազն երկու երկիր գիտեմ, որ մասնակցել է մեր դեմ պատերազմի նախապատրաստությանը։ Այդ երկրները հնարավոր է իմիտացիա են ստեղծել, որ մեզ ուզում են օգնել, կամ, թե իբր օգնել են։ Բայց ես էլի ուզում եմ ասել՝ այդ պատերազմը նույնիսկ Լեռնային Ղարաբաղի մասին չի եղել , որովհետև ես Քննիչ հանձնաժողովում ցույց եմ տվել, որ ԼՂ հարցն իրենք իրենց մեջ վաղուց փակել են։ Այդ պատերազմի նպատակը եղել է Հայաստանի Հանրապետություն անկախ պետության չգոյությունը»,-նշել է Փաշինյանը՝ ուրախություն հայտնելով, որ կարողացել է հասնել Բելառուսի նախագահի հրապարակային խոստովանությանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Ես այս փորձերը շարունակելու եմ․ էլի դեռ կան մարդիկ, որոնք այս մասին պետք է դեռ հրապարակային ասեն»,-հավելել է նա։
Ըստ վարչապետի՝ Հայաստանի պետականության դեմ ուղղված փորձերը չեն հաջողվել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին և դրանից հետո, ինչպես նաև 2021 թվականի մայիսին, երբ Ազգային ժողովը և կառավարությունը լուծարված էին, հրաժարական էին տվել։ Էլի չի ստացվել, 2022 թվականի սեպտեմբերին, 2023 թվականի սեպտեմբերին։
«Փորձեցին 2024 թվականի մայիսի 9-ին՝ էլի չստացվեց ու չի ստացվելու, այդ թվում՝ այդքան քննադատված սահմանազատման պրոցեսի շնորհիվ։ Սահմանազատման այս գործընթացով մենք շատ-շատերին զրկել ենք հնարավորությունից՝ 2024 թվականի մայիսի 9-ին զուգահեռ սահմանային բախումներ հրահրելու»,-նշել է վարչապետը։
Նա հիշեցրել է, որ ԱԺ ամբիոնից 2022 թվականին բարձրաձայնած իր այն համոզմունքը, որ եթե հաջողվի 1-2 տարի ՀՀ պետականությունը պահպանել, ապա առաջիկա 50-100 տարվա համար նրա գոյությունը երաշխավորված կլինի։
«Սահմանազատման գործընթացով, կարող է ասածս չափազանցություն թվա, բայց մենք այդ խնդրի 60 տոկոսը լուծել ենք։ Այս աղմուկը նրա համար է, որ թույլ չտան այն գիտակցության արմատացումը մարդկանց, քաղաքացիների շրջանում, որ մենք այսօր Կիրանցում, Ոսկեպարում, Բերքաբերում մեր պետության անկյունաքարերն ենք շարում, որի վրա պիտի կառուցվի պետություն, անվտանգություն, ազատություն, երջանկություն»,-ընդգծել է Փաշինյանը։
Մայիսի 16-ին Բելառուսի նախագահ Լուկաշենկոն Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպմանը մասնավորապես ասել էր․ «Հիշեցի մեր զրույցը պատերազմից առաջ, Ձեր ազատագրական պատերազմից առաջ, երբ մենք երկուսով փիլիսոփայորեն քննարկում էինք ճաշի սեղանի շուրջ։ Այն ժամանակ մենք եզրակացրեցինք, որ պատերազմում կարելի է հաղթել։ Դա կարևոր է, շատ կարևոր է պահել այդ հաղթանակը, և երրորդը՝ մենք համաձայնեցինք, Դուք այն ժամանակ շոշափեցիք այդ թեման, որ պատերազմից հետո կսկսվի ամենածանր շրջանը, երբ հարկ կլինի վերակենդանացնել ձեր ազատագրած հողերը: Եվ հիմա եկել է այդ դժվարին ժամանակը, երբ անհրաժեշտ է վերակենդանացնել այդ հողերը, վերադարձնել մարդկանց։ Հաղթեցինք, հաղթանակը պահեցինք, հիմա պետք է վերակենդանացնել։ Դա ժամանակ է, դա մեծ աշխատանք է, հինգ տարում, գուցե տասը տարում դժվար է ամեն ինչ անել»։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has declared that at least two CSTO member countries participated in preparations for the 44-day war against Armenia, their ally.
Pashinyan made the remarks during a question-and-answer session with the government at the National Assembly of Armenia on Thursday, referring to the pro-Azerbaijani statement of the President of Belarus, Alexander Lukashenko, which he made during the meeting with the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, in thr Nagorno-Karabakh town of Shushi.
"I know that at least two CSTO member countries participated in preparing for war against us. These countries may have created an illusion that they wanted to help us or that they allegedly helped us. However, I also want to say that the war was not even about Nagorno-Karabakh, because I showed in the Investigative Commission that they had closed the Nagorno-Karabakh issue to themselves for a long time. The purpose of that war was the non-existence of the independent state of the Republic of Armenia," Pashinyan noted, expressing his satisfaction that he was able to achieve a public confession from the President of Belarus.
"I will continue these attempts. There are still people who should talk about this publicly," he added, according to Armenpress.
According to the Prime Minister, attempts against Armenian statehood did not succeed on November 9, 2020, and after that, as well as in May 2021 when the National Assembly and the government were dissolved following their resignation. Such attempts did not succeed in September 2022 and in September 2023.
“They tried such attempts again on May 9, 2024, which did not succeed again and will not succeed,” he charged.
“With this border delimitation process, we have deprived many people of the opportunity to incite border clashes similar to those made on May 9, 2024," the Prime Minister said, recalling his conviction voiced in the National Assembly in 2022, that if Armenia manages to preserve statehood for 1-2 years, its existence will be guaranteed for the next 50-100 years.
"What I say may seem like an exaggeration, but we have fulfilled 60 percent of that task with this delimitation process," said Pashinyan.