«Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժման առաջնորդ Բագրատ սրբազանը մայիսի 26–ին իր հրավիրած հանրահավաքին ընդառաջ ուղերձ է հղել՝ կոչ անելով ժողովրդին մասնակցել և նշելով, որ այդ օրը Հանրապետության հրապարակում միասին որոշում պետք է կայացնեն։
Նա ասել է, որ ունեն բազում հարցերի պատասխաններ, և որ անհրաժեշտ է պատասխանատու, վերկուսակցական, որևէ ուժի կողմից չկաշկանդված առաջնորդ:
«Մենք միասին ճանապարհ ենք անցել․ բարդ, բայց դեպի հաղթանակ տանող։ Ամենատարբեր հարձակումներին և ստերին պատասխանել ենք համբերությամբ, վստահությամբ և ճշմարտությամբ։ Մայիսի 26-ին՝ ժամը 16։00-ին, եկեք Հանրապետության հրապարակ։
Հաշտության, արդարության, ճշմարտության, Հոգևոր Հայաստանի և իրական ու հարատև խաղաղության մեր ասելիքն արդեն իսկ հաղթել է ձեր սրտերում։ Այս հաղթանակը պետք է ամրագրել։ Ամրագրելու համար անհրաժեշտ է պատասխանատու, վերկուսակցական, որևէ ուժի կողմից չկաշկանդված առաջնորդ։ Մենք միասին որոշում ունենք կայացնելու»,–ասել է նա։

24 Май 2024 - 12:03 AMT
Архиепископ Баграт Галстанян выступил в ходе видеообращения, пригласив 26 мая всех на митинг, который пройдет на Площади Республики в Ереване.
«Наше послание о примирении, справедливости, правде, духовной Армении и настоящем и прочном мире уже завоевало ваши сердца, эта победа должна быть закреплена. Для ее обеспечения необходим ответственный, лидер, который выше партий, не ограниченный какой-либо силой. Нам нужно принять решение вместе. Мы знаем о ваших многочисленных вопросах, у нас есть четкие ответы. 26 мая в 16:00 мы встретимся на Площади Республики», – отметил архиепископ.
Движение «Тавуш во имя родины» координирует акции по всей Армении, протестуя против одностороннего процесса делимитации и демаркации границы с Азербайджаном в Тавушской области, предусматривающего передачу Баку четырех сел.