Լոռիում և Տավուշում հեղեղումների հետևանքով 17 կամուրջ է փլուզվել, որոնցից 5-ը՝ խոշոր։ Այդ մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտնել է Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը։
Նա նաև ասել է, որ մեծ ջանք ու ժամանակ կպահանջվի դրանք վերականգնելու համար, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Ընդհանուր առմամբ՝ 17 կամուրջ է փլուզվել։ Դրանց մի մասը փոքր կամուրջներ են՝ համայնքային նշանակության, բայց նաև փլուզվել է 5 խոշոր կամուրջ, և մեզանից մեծ ջանք ու ժամանակ կպահանջվի դրանք վերականգնելու համար։
Այդ կամուրջների փլուզման հետևանքով ստեղծվել է բնակավայրերի հետ կապի լուրջ խնդիր։ Եթե փոքր համայնքների պարագայում լուծումներ գտնվել են և այդ համայնքներում կապի խնդիր չկա, խոշոր կամուրջների փլուզման պարագայում կապի խնդիր ստեղծվել է»,- ասաց Սանոսյանը։
Հորդառատ անձրևներց հեղեղումների և Դեբեդ գետի վարարման հետևանքով կա 3 զոհ, որոշ բնակավայրերի հետ կապ չկա։ Տավուշի մարզում փլուզվել է 2 կամուրջ, վնասվել՝ 1-ը, փլուզվել են 3 բնակելի տուն, ջրալցվել՝ 45 տուն, 2 հյուրանոց, 18 հասարակական և այլ նշանակության օբյեկտներ։ Լոռու մարզում Դեբեդ գետի վարարման հետևանքով Մ6 ավտոճանապարհի Վանաձոր-Ալավերդի հատվածի 31-րդ կմ-ը հեղեղվել է, և մոտ 50 մ երկարությամբ հատվածը փլուզվել է, վնասվել են գետի վրայով անցնող 3 կամուրջներ և տարբեր նշանակության 70 շենք-շինություններ։

As a result of floods in Armenia’s northern Lori and Tavush provinces, 17 bridges, including five large ones, have collapsed, Minister of Territorial Administration and Infrastructures Gnel Sanosyan told reporters on Monday, May 27.
"Restoring the larger bridges will require significant effort and time. As a result of the collapse of those bridges, a serious problem of communication with settlements has been created,” Sanosyan said.
“Solutions have been found in the case of small communities and there is no communication problem in those communities. With regards to the collapse of large bridges, a communication problem has been created.”
At least three people died and two others went missing on Sunday after rivers in Lori and Tavush overflew their banks, leaving local settlements under water and washing away roads and a bridge.
According to the Interior Ministry, 269 people have been evacuated from their homes.
The flash flooding also forced authorities to close Armenia’s main border crossing with Georgia and suspend rail service between the two countries.