Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի շնորհավորական ուղերձ է հղել Հանրապետության տոնի առիթով՝ նշելով, որ Հանրապետության տոնը, որը մեր պետական տոնացույցի կարևորագույն օրերից է, խորհրդանշում է հայոց պետականության վերականգնումը, որ շմոտ 400 տարվա ընդմիջումից հետո, 1918 թվականի մայիսի 28-ին՝ Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի, Ղարաքիլիսայի ճակատամարտերից հետո տեղի ունեցավ Հայաստանի առաջին Հանրապետության հիմնադրմամբ:
Նա նշել է, որ կենսունակ լինել նշանակում է ի վիճակի լինել պահպանել և զարգացնել պետականությունը, ինքնությունը, արժեքները, ի վիճակի լինել կառուցել ազատություն, անվտանգություն, բարեկեցություն և որ հորիզոնում տեսնում է բաղձալի նպատակը:
«Այս օրը խորհրդանշում է նաև ժողովրդական իշխանության հաստատումը Հայաստանում, որովհետև 1918 թվականի մայիսի 28-ին ունեցանք մի պետական կարգ, որտեղ օրենսդիր և գործադիր իշխանությունը ձևավորվում է ժողովրդի ընտրությամբ, որտեղ ժողովուրդն է իշխանության աղբյուրը և կրողը, պետության հիմնադիրը և ինքնիշխանը: Սա է հանրապետության գաղափարաբանությունը, որ 1918 թվականին մեր իրականության մեջ հաստատվեց առաջին անգամ:
Ժողովրդի՝ որպես իշխանության բարձրագույն կրողի հաստատումը շրջադարձային կետ է մեր պատմության համար, և խորքային այս հայեցակարգը սեփական ձեռքերով սեփական ազատությունը, անվտանգությունը, բարեկեցությունը կառուցելու հնարավորության մասին է: Հանրապետությունն այն մասին է, որ ժողովուրդը սեփական ճակատագիրը տնօրինելու, ինքն իր ապրելու կանոնները սահմանելու և դա անելու ինքնիշխանությունը սերնդեսերունդ փոխանցելու հայտ է ներկայացնում:
Սա չափազանց հավակնոտ և պատասխանատու առաքելություն է, որը հնարավոր չէ իրականացնել, եթե պետության հիմնադրմամբ նրա հարատևությունն ապահովելուն ուղղված մտածողության նոր բանաձևեր չեն ձևավորվում:
Առաջին Հանրապետությունը չունեցավ այսպիսի հայեցակարգային խնդիրներ լուծելու ո՛չ ժամանակ, ո՛չ հնարավորություն: Այսօր մենք ունենք այդ ժամանակը և հնարավորությունը: 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից հետո Հայաստանի Հանրապետությունը կանգուն մնաց հենց մտածողության նոր ձևերի ուրվագծման շնորհիվ, որոնք մեզ հնարավորություն տվեցին նորովի ընկալել իրականությունը և իրականության վրա ազդելու մեր հնարավորությունները:
Մտածողության այդ նոր ձևերն ու դիտանկյուններն ակնհայտ են դարձնում, որ անընդհատ փոփոխվող աշխարհում անընդհատ փոփոխվելու ու զարգանալու, մարտահրավերներին և նպատակներին հարմարեցված որոշումներ կայացնելու կարողությունն է պետության հարատևության ապահովման բանաձևը, կենսունակ լինելու գրավականը:
Մեր կառավարությունը հենց այս մեթոդով է առաջնորդում Հայաստանի Հանրապետությունը, այն ըմբռնմամբ, որ կենսունակ լինել նշանակում է ի վիճակի լինել պահպանել և զարգացնել պետականությունը, ինքնությունը, արժեքները, ի վիճակի լինել կառուցել ազատություն, անվտանգություն, բարեկեցություն:
Իրական Հայաստանի ռազմավարությունը հենց սրա մասին է: Բայց նաև նրա մասին է, որ ազատությունը բավարար չէ՝ հարկավոր է արդարություն, անվտանգությունը բավարար չէ՝ հարկավոր է խաղաղություն, բարեկեցությունը բավարար չէ՝ հարկավոր է երջանկություն, կենսունակությունը բավարար չէ՝ հարկավոր է կենսախնդություն:
Զգուշավոր, դժվար, բայց ընթանում ենք հենց ա՛յս ճանապարհով: Շատերի կարծիքով դանդաղ ենք ընթանում: Իրականում և ողջամտորեն արագը դանդաղն է, բայց առանց ընդհատումների: Մենք ընթանում ենք առանց ընդհատումների և հորիզոնում տեսնում ենք բաղձալի նպատակը:
Շնորհավորում եմ բոլորիս Հանրապետության տոնի առիթով: Փա՛ռք նահատակներին և կեցցե՛ Հայաստանի Հանրապետությունը: Եվ կեցցե՛ն մեր երեխաները, որ ապրելու են Ազատ և Երջանիկ Հայաստանում»,–ասվում է Փաշինյանի ուղերձում։
Սովորաբար ՀՀ վարչապետն ու կառավարության անդամները Սարդարապատ են այցելում մայիսի 28–ի առավոտյան, բայց այսօր նրանք դեռևս հուշահամալիրում չեն։ ԶԼՄ–ները գրում են, որ Փաշինյանն այսօր չի գնալու Սարդարապատ։

28 Май 2024 - 10:37 AMT
«Сегодня мы отмечаем День республики, который является одним из важнейших наших государственных праздников. Во-первых, он символизирует восстановление армянской государственности, которая, прервавшись на 400 лет, была восстановлена 28 мая 1918 года после сражений при Сардарапате, Баш-Апаране и Каракилисе образованием первой Республики Армения.
Этот день также символизирует установление народной власти в Армении, поскольку 28 мая 1918 года у нас сложился государственный строй, где законодательная и исполнительная власть формируется по выбору народа, где народ является источником и носителем власти, основателем и сувереном государства. Такова идеология республики, которая впервые утвердилась в нашей действительности в 1918 году.
Утверждение народа в качестве высшего носителя власти является переломным моментом нашей истории, и эта глубинная концепция касается возможности построения собственной свободы, безопасности, благополучия собственными руками. Республика — это заявка народа на право управлять своей судьбой, устанавливать свои правила жизни и передавать этот суверенитет из поколения в поколение», – отметил Пашинян.
По его словам, это чрезвычайно амбициозная и ответственная миссия, которую невозможно воплотить в жизнь, если не формируются новые концепции для обеспечения долговечности государства.
«Первая Республика не имела ни времени, ни возможности для решения таких концептуальных задач. Сегодня у нас есть и время, и возможность. После 44-дневной войны 2020 года Республика Армения устояла благодаря формированию новых моделей мышления, которые позволили нам по-новому осознать реальность и наши возможности влиять на нее.
Эти новые формы мышления и новые ракурсы делают очевидным, что в постоянно меняющемся мире способность постоянно меняться и развиваться, принимать решения в соответствии с вызовами и целями, является формулой обеспечения долговечности государства, залогом его жизнеспособности.
Наше правительство руководит Республикой Армения именно таким методом, понимая, что быть жизнеспособным означает уметь сохранять и развивать государственность, идентичность, ценности, уметь строить свободу, безопасность, благополучие.
Стратегия Реальной Армении именно об этом. Но также и о том, что свободы недостаточно — нужна справедливость, безопасности недостаточно — нужен мир, благополучия недостаточно — нужно счастье, жизнеспособности недостаточно — нужна жизнерадостность.
Мы осторожно, с трудном, но идем именно по этому пути. По мнению многих, мы идем медленно. На самом деле, разумная скорость — это медленное движение без перебоев. Мы идем без перебоев и на горизонте видим заветную цель. С Днем республики всех нас!
Слава павшим героям, и да здравствует Республика Армения!
И да здравствуют наши дети, которые будут жить в Свободной и Счастливой Армении!» – говорится в послании премьера.