Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ–ն Հանրապետության տոնի առթիվ հղած իր ուղերձում նշել է, որ Մայիսյան հերոսամարտերի պատմական իրադարձություններն անկյունաքարային նշանակություն ունեցան հայոց պետականության վերականգնման՝ Հայաստանի Առաջին Հանրապետության ստեղծման գործում՝ Հայոց ցեղասպանության սոսկալի ողբերգությունը վերապրած մեր ժողովուրդը կենաց ու մահու պայքարի ելավ և կերտեց իր փառապանծ հաղթանակները։
Նա հավելել է, որ այս օրերին, երբ անվտանգային լրջագույն սպառնալիքների և գոյաբանական հիմնախնդիրների առջև ենք, հրամայական է, որ միասնական, աննկուն ու հաստատակամ լինենք՝ ընդդեմ մեր ազգային կյանքը փոթորկող ներքին և արտաքին մարտահրավերների։
«Հանրապետության տոնի առիթով Հայրապետիս մաղթանքն է, որ հանուն հայրենական մեր կյանքում խաղաղության հաստատման և արժանապատիվ գոյընթացի, նպատակասլաց հանձնառությամբ և առ հայրենին սիրով ձեռնամուխ լինենք մեզ պատուհասած աղետների ու փորձությունների հաղթահարմանը և հզոր ու անվտանգ մեր պետության կերտմանը։
Վանենք մեզանից կործանարար անտարբերությունը, փարատենք թշնամության ու ատելության մթնոլորտը, որպեսզի միասնականության հուսառատ ու զորեղ ոգով հաստատենք մեր կյանքում ապահովություն և խաղաղություն»,–ասվում է ուղերձում։
Մայիսի 28–ին Հայաստանում և ամբողջ աշխարհում հայերը տոնում են Առաջին Հանրապետության օրը։ 1918-ի մայիսին Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի և Ղարաքիլիսայի հերոսամարտերի արդյունքում, հայ ազգը, համախմբելով բոլոր ուժերը, դարեր անց կարողացավ վերականգնել պետականությունը:

Католикос всех армян Гарегин Второй направил поздравительное послание по случаю Дня Республики.
«Из Святого Эчмиадзина, духовного центра мирового армянства, мы посылаем благословения и наилучшие пожелания нашему народу во всем мире по случаю Дня Республики.
Исторические события героических майских сражений имели краеугольное значение в восстановлении армянской государственности, создании Первой Республики Армения и возрождении нашей национальной жизни. Пережив страшную трагедию Геноцида армян, наш народ встал на борьбу и боролся не на жизнь, а на смерть и одержал свои славные победы.
В эти дни, когда мы сталкиваемся с серьезными угрозами нашей безопасности и онтологическими проблемами, крайне важно, чтобы мы были едиными, неукротимыми и стойкими в борьбе с внутренними и внешними вызовами, штурмующими нашу национальную жизнь», – говорится в послании католикоса.
«Дорогие мои, по случаю Дня Республики шлю вам свое Патриаршее желание, чтобы ради установления мира и достойного существования в нашей национальной жизни, чтобы целеустремленной самоотдачей и любовью к нашей стране мы преодолели бедствия и испытания, выпавшие на долю нашей страны и построили сильное и безопасное государство.
Отринем от себя пагубное безразличие, развеем атмосферу вражды и ненависти, чтобы мы могли установить безопасность и мир в нашей жизни с обнадеживающим и мощным духом единства.
Мы молимся, чтобы Всевышний защитил нас и помог нашему народу прочно удержать данную нам Богом свободу и независимую государственность и сделать нашу любимую Родину процветающей,благоденствующей», – отметил Гарегин Второй.