Ցեղասպանությունների կանխարգելման Լեմկինի ինստիտուտն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին կոչ է արել ազատ արձակել Բաքվում պահվող բոլոր հայ գերիներին` նրանց կալանքն անվանելով միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում։
Ինստիտուտը ստորագրահավաք է սկսել։
«Լեմկինի ինստիտուտը խորապես մտահոգված է, որ արցախցի քաղբանտարկյալները շարունակում են Ադրբեջանում ապօրինաբար կալանավորված մնալ։ Մենք կոչ ենք անում անհապաղ քայլեր ձեռնարկել։ Ադրբեջանի նախագահին կոչ ենք անում ազատ արձակել բոլոր հայերին, որոնք ներկայում պահվում են Բաքվում։ Նրանց կալանավորումը միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում է»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ ստորագրելով միջնորդագիրը, կարելի է միջոցներ ձեռնարկել Բաքվում պահվող արցախահայերի, ինչպես նաև բոլոր հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց իրավունքների վերականգնման ուղղությամբ, «որոնցից ոմանք ապօրինաբար այնտեղ են պահվում տարիներով»։

The Lemkin Institute is deeply concerned about the continued illegal detention of political prisoners from Nagorno-Karabakh (Artsakh) in Azerbaijan, the Institute said in a petition on Monday, May 27.
“We urge immediate action and call for Azerbaijani President to release all Armenians currently being held in Baku. Their detention is a gross violation of international law,” the Institute said.
“By signing this petition, you can take action to restore the rights of Artsakh Armenians being held by Baku, as well as Armenian POWs and civilian hostages in #Azerbaijan, some of whom have been held illegally for years.”