Պաշտոնական այցով Սլովենիայում գտնվող ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը և Սլովենիայի փոխվարչապետ, արտաքին և եվրոպական գործերի նախարար Տանյա Ֆայոնը քննարկել են անվտանգային իրավիճակը Հարավային Կովկասում և Եվրոպայում, Հայաստան-Ադրբեջան բանակցությունների գործընթացը, Հայաստան-ԵՄ փոխգործակցության ընդլայնման հեռանկարները։
Անդրադառնալով Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին՝ Տանյա Ֆայոնը նշել է. «Մենք տեսնում ենք Հայաստանի կառուցողական մոտեցումը Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման հարցում»։
Ալեն Սիմոնյանը նշել է․ «Գոհունակությամբ եմ նշում, որ Հայաստանի և Սլովենիայի համագործակցությունը քայլ առ քայլ առաջ է ընթանում: Անցած տարիներին կանոնավոր շփումներ են իրականացվել նախարարությունների, դեսպանատների մակարդակով, ակտիվ փոխանակումներ կրթության, գիտության, մշակույթի, առողջապահության և շատ այլ ոլորտներում»է:
Քննարկվել են նաև Սլովենիա երկկողմ հարաբերություններին վերաբերող մի շարք հարցեր: Կարևորվել է ՀՀ քաղաքացիների համար ԵՄ վիզաների ազատականացման երկխոսության մեկնարկը:
Անդրադառնալով միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում Հայաստանի և Սլովենիայի համագործակցությանը՝ Ալեն Սիմոնյանը երկու երկրների փոխգործակցությունը գնահատել է արդյունավետ:
«Մենք անհամբեր սպասում ենք մոտ ապագայում ԵՄ-ի հետ ընդլայնված գործընկերության նոր առաջնահերթությունների հեռանկարների վերաբերյալ առարկայական քննարկումներ սկսելուն»,- հավելել է խորհրդարանի ղեկավարը:

5 Июнь 2024 - 10:01 AMT
В рамках официального визита в Словению делегация во главе с председателем Национального Собрания Армении Аленом Симоняном 4 июня встретилась с вице-премьером и министром иностранных дел Словении Таней Файон.
Собеседники обсудили ситуацию с безопасностью на Южном Кавказе и в Европе, ход армяно-азербайджанских переговоров, перспективы расширения сотрудничества Армения-ЕС, а также ряд вопросов, касающихся двусторонних отношений Армения-Словения. Была подчеркнута важность начала диалога с ЕС по либерализации визового режима для граждан Армении.
Коснувшись процесса нормализации армяно-азербайджанских отношений, Таня Файон отметила: «Мы видим конструктивный подход Армении к установлению мира на Южном Кавказе».
Коснувшись сотрудничества Армении и Словении в рамках международных организаций, Ален Симонян назвал эффективным сотрудничество двух стран.
«Мы с нетерпением ждем начала предметных дискуссий о перспективах новых приоритетов расширенного партнерства с ЕС в ближайшем будущем», – добавил спикер НС Армении.