Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Ազգային ժողովում հայտարարել է, որ ոչ մի պաշտոնական այց Բելառուս այլևս չի լինելու, քանի դեռ այդ երկրի ղեկավարն է Ալեքսանդր Լուկաշենկոն։
«ՀԱՊԿ ղեկավարներից մեկն ասում է՝ 44-օրյան պատրաստելուն մասնակցել է, քաջալերել է, հավատացել է, ցանկացել է Բաքվի հաղթանակը: Դրանից հետո պիտի գնամ Բելառուսի նախագահի հետ ՀԱՊԿ ֆորմատում հա՞րց քննարկեմ: Այլևս երբեք Բելառուս չեմ այցելի, քանի այնտեղ նախագահում է Լուկաշենկոն։ Այս պահից ՀՀ ոչ մի պաշտոնական ներկայացուցիչ չի այցելի: ՀԱՊԿ-ի հետ կապված՝ կարո՞ղ է ինչ-որ բան փոխվել: Տեսականորեն չի բացառվում, եթե Բելառուսի նախագահը ներողության այնպիսի խոսքեր ասի, որ ՀՀ ժողովրդի համար ընդունելի լինի»,–ասել է նա:
Ավելի վաղ պետական այցով Ադրբեջան այցելած Լուկաշենկոն այդ երկրի նախագահ Իլհամ Ալիևի ուղեկցությամբ մեկնել է գրավյալ Արցախ, մասնավորապես՝ Շուշի, որտեղ մի շարք սկանդալային հայտարարություններ է արել, որոնցից պարզ է դարձել, որ Արցախի դեմ հնարավոր պատերազմը նա քննարկել է 2020–ից առաջ Ալիևի հետ։ Նա ասել է, որ դեռևս 2020–ից առաջ Ալիևի հետ «փիլիսոփայական զրույցներ են ունեցել» պատերազմով հակամարտությունը հանգուցալուծելու և հետագա վերականգնման դժվարությունների մասին։ Նա նաև ասել է, թե «այսուհետ Ալիևն է Հարավային Կովկասի առաջնորդը», որ նա «պետք է վերահսկի տարածաշրջանը»։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ ՀԱՊԿ-ի առնվազն 2 երկիր մասնակցել է դաշնակից Հայաստանի դեմ 44-օրյա պատերազմի նախապատրաստմանը։

13 Июнь 2024 - 10:26 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что не будет посещать Беларусь, пока там президентом является Александр Лукашенко. Об этом Пашинян сказал , выступая в Национальном собрании Армении.
Он отметил, что ни он, ни другие официальные лица Армении не посетят Беларусь.
«Один из лидеров ОДКБ заявляет, что участвовал в подготовке 44-дневной войны, поощрял, верил, желал победы Азербайджану. А после этого я поеду обсуждать вопрос с президентом Беларуси в формате ОДКБ? Разве вы не говорите о достоинстве, принципиальности? Хочу заявить, что никогда больше не буду посещать Беларусь, пока там президентом является Александр Лукашенко. И вообще ни один официальный представитель Армении не посетит Беларусь», – отметил Пашинян.
Затем он озвучил вопрос: «Может ли что-то измениться в связи с ОДКБ?»
И сам же на этот вопрос ответил: «Теоретически нельзя исключать. Например, если Беларусь сама покинет ОДКБ, или президент Беларуси найдет для народа Армении такие слова извинений и объяснений, которые будут приемлемы для народа Армении».
Ранее президент Беларуси Александр Лукашенко в сопровождении президента Азербайджана Ильхама Алиева посетил оккупированный армянский город Шуши.
«Вспомнил наш разговор перед войной, перед Вашей освободительной войной, когда мы философски рассуждали за обедом вдвоем. Тогда мы пришли к выводу, что в войне победить можно», – заявил в числе прочего Лукашенко.