Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Լազար Կոմանեսկուի հետ հանդիպմանը նշել է, որ որպես հուլիսի 1-ից կազմակերպության նախագահությունը ստանձնած երկիր՝ Հայաստանը կարևորում է անդամ պետությունների միջև համագործակցության հետևողական զարգացումը տնտեսության տարբեր ոլորտներում:
Փաշինյանը կարևորել է կազմակերպության դերը տարածաշրջանային փոխգործակցության ընդլայնման գործում և հավելել, որ ՀՀ կառավարությունը շահագրգիռ է տրանսպորտի, էներգետիկայի, հեռահաղորդակցության և այլ ուղղություններով կապերի ընդլայնմամբ:
Լազար Կոմանեսկուի խոսքով՝ արդյունավետ քննարկումներ են ունեցել ՀՀ կառավարության գործընկերների հետ՝ կազմակերպության նախագահության ընթացքում առաջնահերթությունները նախանշելու և դրանք կյանքի կոչելու ուղղությամբ:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի, Հայաստանում իրականացվող Հյուսիս-հարավ ավտոմայրուղու կառուցման ընթացքի, տարածաշրջանային տնտեսական համագործակցությանն առնչվող հարցերի շուրջ:
Հուլիսի 1-ից Հայաստանը ստանձնում է ՍԾՏՀԿ նախագահությունը։ Կազմակերպությունում Հայաստանի նախորդ նախագահությունը եղել է 2018թ. առաջին կեսին։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял генерального секретаря Организации Черноморского экономического сотрудничества (ОЧЭС) Лазара Комэнеску. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
Премьер-министр отметил, что как страна, принявшая с 1 июля председательство в ОЧЭС, Армения придает важность последовательному развитию сотрудничества между государствами-членами в различных отраслях экономики.
Пашинян подчеркнул важность Организации в расширении регионального сотрудничества и добавил, что правительство Республики Армения заинтересовано в расширении связей в транспортном, энергетическом, телекоммуникационном и других направлениях.
По словам Лазара Комэнеску, состоялись плодотворные дискуссии с коллегами из правительства Республики Армения с целью определения приоритетов в период председательства Армении и их реализации.
Собеседники обменялись мнениями о проекте правительства Республики Армения «Перекресток мира», процессе строительства автомагистрали Север-Юг, а также вопросах регионального экономического сотрудничества.