Վաշինգտոնում ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ հուլիսի 10-ին տեղի կունենա ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի, Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի և ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի եռակողմ հանդիպում: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է ԱԳՆ խոսնակ Անի Բադալյանը։
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի խոսնակ Մեթյու Միլլերն ավելի վաղ, պատասխանելով հնարավոր հանդիպման մասին հարցին, ասել էր, որ ԱՄՆ-ը շարունակում է աշխատել Բաքվի և Երևանի միջև դիվանագիտական կարգավորման ուղղությամբ։
Արարատ Միրզոյանն աշխատանքային այցով Վաշինգտոնում է՝ մասնակցելու ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովի՝ գործընկերների ձևաչափով միջոցառմանը և կազմակերպության 75-ամյակին նվիրված հարակից միջոցառումներին։ Վաշինգտոնում է նաև Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ԱՄՆ-ն Հայաստանին և Ադրբեջանին հրավիրել է ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի շրջանակներում գործընկերների հանդիպմանը, որը տեղի կունենա Վաշինգտոնում հուլիսի 9-11–ը։ Այդ մասին Բաքվում լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնական Ջեյմս Օ՛Բրայենը։

A trilateral meeting between Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov and U.S. Secretary of State Antony Blinken will be held in Washington on Wednesday, July 10, a spokesperson for the Armenian Foreign Ministry said.
Both Mirzoyan and Bayramov are currently in the United States to attend a NATO partners summit in the U.S. capital. Speaking in Baku on Monday, Bayramov continued to reiterate that the signing of an Armenian-Azerbaijani peace treaty is conditional on Armenia changing its constitution.
“There are still territorial claims against Azerbaijan in the constitution of Armenia,” he said. “We expect that the Armenian side will take steps in that direction. In order to achieve complete peace, this factor must be eliminated.”
Azerbaijani President Ilham Aliyev indicated late last month that even if Yerevan meets this condition Baku will not be in a rush to sign the peace accord. Aliyev suggested that the two sides first work out the basic principles of the accord and sign the whole document at a later date.