Ռուսաստանում հետախուզման մեջ գտնվող Իվան Չ.-ն, որը հուլիսի 16-ին Հայաստան տեղափոխվելուց հետո ձերբակալվել էր, հուլիսի 16–ին ազատ է արձակվել։ Այս մասին հայտնել է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ներկայացուցիչ Անի Չատինյանը։
«Այս պահին շատ տեղեկություններ հայտնի չեն, քանի որ երեկ, մինչ մեր փաստաբանը կհասներ Իվանի մոտ, նա ազատ է արձակվել և հեռացել։ Այժմ փորձում ենք կապ հաստատել նրա հետ և մանրամասներ ճշտել»,– նշել է Չատինյանը, գրում է Factor.am-ը։
Իվան Չ.-ն 2023 թվականի ապրիլից հետախուզվում էր Նիժնի Նովգորոդի մարզի իրավապահների կողմից։ Տեղական լրատվականները հայտնել էին, որ տղամարդը զորամասից փախել է 2022 թվականի գարնանը։ Հուլիսի 16-ին հայտնի դարձավ, որ նա Ղազախստանի Ակտաու քաղաքից ժամանելուց հետո բերման է ենթարկվել «Զվարթնոց» օդանավակայանում։ Դատարանը ռուսաստանցուն կալանքի տակ է վերցրել։
Հուլիսի 13-ին Հայաստանում ձերբակալվել էր Ռուսաստանի իրավապահ մարմիների կողմից հետախուզման մեջ գտնվող ՌԴ քաղաքացի Նատալյա Տ.-ն: Նատալյա Տ.-ն, ըստ ՀՀ ՆԳՆ-ի, հուլիսի 1-ից ՌԴ Մոսկվայի մարզի իրավապահ մարմինների կողմից հետախուզվում էր ՌԴ քրեական օրենսգրքի 207.3-րդ հոդվածի 2-րդ մասի (Ակնհայտ սուտ տեղեկատվության տարածումը) մեղադրանքով: Ռուս ուսուցչուհուն մի քանի ժամ բաժնում պահելուց հետո ազատ են արձակել՝ Հայաստանից չհեռանալու պահանջով, խափանման միջոց է ընտրվել երկրից չբացակայելու մասին ստորագրությունը։
Meduza-ն գրել է, որ Նատալյա Տ.-ն 65 տարեկան է, ռուսաց լեզվի և գրականության ուսուցչուհի է։ Ըստ աղբյուրի քրեական հետապնդման պատճառ է դարձել այն, որ ուսուցչուհին «Բարության դաս» դասաժամի ընթացքում դպրոցականներին պատմել է Բուչայում ռուսական բանակի հանցագործությունների մասին։

Полиция Армении отпустила 25-летнего россиянина Ивана Ч., которого разыскивают в России по делу о самовольном оставлении части. Об этом сообщил глава Ванадзорского отделения Хельсинкской гражданской ассамблеи (ХГА), правозащитник Артур Сакунц.
Россиянина задержали в аэропорту Звартноц в Ереване в ночь на 15 июля, когда он прилетел из Актау в Казахстане. По данным армянской полиции, правоохранительные органы Нижегородской области объявили Ивана Ч. в розыск в апреле 2023 года.
Сообщается, что Ивана должны были отпустить под обязательство о явке (аналог подписки о невыезде в России), но достоверно это неизвестно, поскольку россиянин покинул отделение полиции после решения прокурора, не дожидаясь адвоката.
13 июля в аэропорту Еревана пограничники задержали учительницу из Подмосковья Наталью Таранушенко, на которую в России завели дело о «фейках» про российскую армию. Через несколько часов ее отпустили под обязательство о явке. Местные правозащитники считают, что риска экстрадиции Таранушенко нет, но выехать из страны учитель пока не сможет.
Известны еще два случая задержания в Армении российских военнослужащих, дезертировавших из армии. Причем оба задержания, как сообщалось, проводили сотрудники российской военной полиции. Первого из задержанных, Дмитрия Сетракова, в итоге доставили в Россию. Где сейчас находится второй россиянин, Анатолий Щетинин, неизвестно. Еще в мае он находился на российской военной базе в армянском Гюмри, но отказался от помощи правозащитников, предположительно, под давлением.