Նյու Յորքում հուլիսի 16-ին ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը Բարձր մակարդակի քաղաքական ֆորումի շրջանակում Հայաստանի և Նեպալի կողմից կազմակերպված հարակից միջոցառմանն ընդգծել է, որ Հայաստանը և Նեպալը՝ որպես լեռնային և դեպի ծով ելք չունեցող երկրներ, ունեն կայուն զարգացման առանձնահատուկ մարտահրավերներ և խոցելիություններ՝ մասնավորապես, վկայակոչելով գլոբալ շուկաների հասանելիության խնդիրները և կլիմայի փոփոխությունից բխող հետևանքները:
Վերջին համատեքստում ԱԳ նախարարի տեղակալը անդրադարձել է Հայաստանում տեղի ունեցած ավերիչ ջրհեղեղին և համայնքներին ու կենսական նշանակություն ունեցող քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին դրա հասցրած վնասներին
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալն անդրադարձել է Ասիայի և Խաղաղ օվկիանոսի տնտեսական և սոցիալական հանձնաժողովի (ESCAP) հետ համագործակցությամբ Հայաստան-Նեպալ թվինինգ ծրագրին և դրա Կայուն զարգացման 2030 օրակարգի իրականացման դրական փորձառության փոխանակմանը և պատրաստակամություն հայտնել շարունակել փոխգործակցությոունը ընդհանուր օրակարգերի առաջմղման ուղղությամբ:
Միջոցառմանը ելույթներով հանդես են եկել ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ և դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ռաբաբ Ֆաթիման, ՄԱԿ-ում ՀՀ ու Նեպալի մշտական ներկայացուցիչները և ՀՀ փոխվարչապետի խորհրդական Աննա Գասպարյանը:

Deputy Minister of Foreign Affairs Vahan Kostanyan has said that Armenia and Nepal, both mountainous and landlocked countries, face particular challenges and vulnerabilities for sustainable development.
On July 16, in New York, Kostanyan participated and delivered remarks at a side event organized by Armenia and Nepal within the framework of the High-Level Political Forum.
The Deputy Foreign Minister touched upon the Armenia-Nepal Twinning programme in cooperation with the UN Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (ESCAP), the exchange of positive experience in the implementation of its 2030 Agenda for Sustainable Development and expressed readiness to continue cooperation towards advancing the common agenda.
Kostanyan emphasized that Armenia and Nepal, as mountainous and landlocked countries, face particular challenges and vulnerabilities for sustainable development, in particular the issues of access to global markets and the consequences of climate change. In the last context, the Deputy Minister mentioned the devastating flooding in Armenia and the significant damage it caused to communities and critical civil infrastructures.
During the forum Rabab Fatima, UN Under Secretary-General and High Representative for Landlocked Developing Countries, Permanent Representatives of Armenia and Nepal at the UN and Advisor to the Deputy Prime Minister of Armenia Anna Gasparyan also delivered remarks.