Հայկական կողմն առաջարկել է Հայաստանի վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի երկկողմ հանդիպում ունենալ ՄԹ–ում ընթացող Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթաժողովի շրջանակներում, սակայն ադրբեջանական կողմը մերժել է առաջարկը։ Այդ մասին ասվում է ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Անի Բադալյանի հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ հայկական կողմի առաջարկն ուժի մեջ է:
«Հայկական կողմը նաև վերահաստատում է իր առաջարկը` ինտենսիվացնել բարձր և բարձրագույն մակարդակով բանակցությունները և մեկ ամսվա ընթացքում հասնել խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ավելի վաղ ադրբեջանական կողմը հայտարարել էր, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն է հրաժարվել Լոնդոնում հանդիպել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ: Այդ մասին հայտարարել էր Ադրբեջանի նախագահի օգնական, աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության գծով բաժնի վարիչ Հիքմետ Հաջիևը։
Ըստ Հաջիևի՝ բրիտանական կողմն առաջարկել էր անցկացնել հանդիպումը «Մյունխենի անվտանգության կոնֆերանսի ժամանակ կայացած Ադրբեջանի նախագահի և ՀՀ վարչապետի հանդիպման ձևաչափով, սակայն հայկական կողմը հրաժարվեց դրանից»։
Հայաստանի վարչապետը և Ադրբեջանի նախագահը վերջին անգամ հանդիպել են 2024-ի փետրվարի 17–ին Մյունխենում՝ Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի նախաձեռնությամբ։

Armenia has denied accusations from Azerbaijan, alleging that Prime Minister Nikol Pashinyan has rejected a meeting with Azerbaijani President Ilham Aliyev on the sidelines of the European Political Community Summit in London.
“The Armenian side suggested holding a bilateral meeting between the Prime Minister of Armenia and the President of Azerbaijan within the framework of the European Political Community Summit underway in the UK, however, the Azerbaijani side rejected this proposal. The offer of the Armenian side still stands,” Armenian Foreign Ministry spokesperson Ani Badalyan said in a statement on Thursday, July 18.
“The Armenian side also reiterates its proposal to intensify the negotiations on the highest levels and to reach the signing of the peace treaty within one month.”
Badalyan’s remarks came after Azerbaijani presidential aide Hikmet Hajiyev claimed that Pashinyan has allegedly rejected a meeting with Azerbaijan.