Հայկական կողմն առաջարկել է Հայաստանի վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի երկկողմ հանդիպում ունենալ ՄԹ–ում ընթացող Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթաժողովի շրջանակներում, սակայն ադրբեջանական կողմը մերժել է առաջարկը։ Այդ մասին ասվում է ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Անի Բադալյանի հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ հայկական կողմի առաջարկն ուժի մեջ է:
«Հայկական կողմը նաև վերահաստատում է իր առաջարկը` ինտենսիվացնել բարձր և բարձրագույն մակարդակով բանակցությունները և մեկ ամսվա ընթացքում հասնել խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ավելի վաղ ադրբեջանական կողմը հայտարարել էր, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն է հրաժարվել Լոնդոնում հանդիպել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ: Այդ մասին հայտարարել էր Ադրբեջանի նախագահի օգնական, աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության գծով բաժնի վարիչ Հիքմետ Հաջիևը։
Ըստ Հաջիևի՝ բրիտանական կողմն առաջարկել էր անցկացնել հանդիպումը «Մյունխենի անվտանգության կոնֆերանսի ժամանակ կայացած Ադրբեջանի նախագահի և ՀՀ վարչապետի հանդիպման ձևաչափով, սակայն հայկական կողմը հրաժարվեց դրանից»։
Հայաստանի վարչապետը և Ադրբեջանի նախագահը վերջին անգամ հանդիպել են 2024-ի փետրվարի 17–ին Մյունխենում՝ Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի նախաձեռնությամբ։

Азербайджанская сторона отклонила предложение армянской стороны о проведении в Лондоне, в рамках саммита Европейского политического сообщества, встречи премьера Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева. Об этом сообщила пресс-секретарь министерства иностранных дел РА Ани Бадалян на своей странице в социальной сети Facebook.
«Армянская сторона предложила провести двустороннюю встречу премьер-министра Армении и президента Азербайджана в рамках саммита Европейского политического сообщества в Великобритании, однако азербайджанская сторона отклонила это предложение. Предложение армянской стороны остается в силе.
Армянская сторона также подтверждает свое предложение активизировать переговоры на высоком и высшем уровне и в течение месяца достичь подписания мирного соглашения», – говорится в сообщении.
Ранее советник президента Азербайджана Ильхама Алиева Хикмет Гаджиев заявил, что, якобы, премьер-министр Армении Никол Пашинян отклонил предложение встретиться с президентом Азербайджана в Лондоне.