Հայ-թուրքական սահմանի «Մարգարա» անցակետը պատրաստ է սպասարկել երրորդ երկրների քաղաքացիներին ու դիվանագիտական անձնագիր ունեցող անձանց։ Այդ մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ ասել է ՊԵԿ նախագահ Ռուստամ Բադասյանը։
«Մարգարայի անցակետը վաղուց պատրաստ է սպասարկելու երրորդ երկրների քաղաքացիներին և դիվանագիտական անձնագիր ունեցող անձանց»,- ասել է Բադասյանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Այն հարցին, թե երբվանի՞ց է անցակետը սպասարկելու այդ քաղաքացիներին, Բադասյանը պատասխանել է, որ քաղաքական որոշում է պետք։
«Չգիտեմ, քաղաքական որոշում պետք է լինի»,–ասել է նա։
Հայաստանն ու Թուրքիան 2022 թվականի հուլիսին պայմանավորվել էին բացել ցամաքային սահմանը երրորդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական անձնագիր ունեցող անձանց համար։ Պայմանավորվածությունը ձեռք բերելուց հետո Հայաստանի կառավարությունը սկսեց Մարգարայի անցակետի բարեկարգման աշխատանքները, որոնք արդեն ամբողջությամբ ավարտվել են։ Սահմանը երրորդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական անձնագիր ունեցող անձանց համար բացելու պայմանավորվածությունը, սակայն, մինչ օրս կյանքի չի կոչվել։

1 Август 2024 - 13:10 AMT
КПП «Маргара» на армяно-турецкой границе готов обслуживать граждан третьих стран и лиц, имеющих дипломатические паспорта. Об этом в ходе брифинга с журналистами заявил президент Комитета государственных доходов (КГД) Армении Рустам Бадасян.
«КПП «Маргара» уже давно готов обслуживать граждан третьих стран и лиц, имеющих дипломатические паспорта», – сказал Бадасян.
На вопрос, когда КПП будет обслуживать этих граждан, Бадасян ответил: «Не знаю, должно быть политическое решение».
В июле 2022 года Армения и Турция договорились открыть сухопутную границу для граждан третьих стран и лиц, имеющих дипломатические паспорта. После достижения соглашения правительство Армении приступило к работам по благоустройству КПП «Маргара», которые уже полностью завершены. Однако соглашение об открытии границы для граждан третьих стран и лиц с дипломатическими паспортами до сих пор не реализовано.