Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ցավակցություն է հայտնել Հնդկաստանի ԱԳ նախարարին Կերալայի նահանգում սողանքների հետևանքով զոհերի կապակցությամբ։ Այդ մասին նա գրառում է կատարել X-ի իր միկրոբլոգում։
«Ցավով տեղեկացա Հնդկաստանի Կերալա նահանգի Վայանադի շրջանում տեղի ունեցած զանգվածային սողանքների մասին, որոնք մարդկային զոհերի, տուժածների և մեծ վնասների պատճառ են դարձել։ Իմ խորին ցավակցություններն ու անկեղծ կարեկցանքն եմ հայտնում զոհվածների ընտանիքներին», – ասվում է գրառման մեջ։
Միրզոյանի գրառմանն արձագանքել է Հնդկաստանի ԱԳ նախարար Սուբրամանյամ Ջայշանկարը՝ շնորհակալություն հայտնելով ցավակցության համար։
Վերջին տվյալներով Հնդկաստանի հարավում սողանքների հետևանքով զոհերի թիվը հասել է մոտ 250–ի, ևս 200 հոգի տուժել է։ Ավելի քան 250 մարդ անհետ կորած է համարվում։ Հուլիսի 30–ին տեղի ունեցած սողանքներին նախորդել են հորդառատ անձրևները, լրջորեն վնասվել են ճանապարհներն ու ենթակառուցվածքները։

2 Август 2024 - 09:47 AMT
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян выразил соболезнования семьям жертв оползней в штате Керала, Индия. Об этом говорится в сообщении главы МИД в микроблоге Х.
«С сожалением узнал о крупных оползнях в округе Ваянад, штат Керала, которые привели к гибели людей, травмам и обширным разрушениям. Мои глубочайшие соболезнования и искренние сочувствия семьям погибших», – написал Арарат Мирзоян, отметив в своем посте также министра иностранных дел Индии Субраманьяма Джайшанкара.
Число погибших в результате оползней в районе Ваянад достигло 277 человек, судьба более 200 человек остается неизвестной.