Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությունը, թե իբր օգոստոսի 18-ին՝ ժամը 23։50-ի սահմաններում, ՀՀ ԶՈւ-ն կրակ է բացել սահմանի արևելյան հատվածում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ, չի համապատասխանում իրականությանը: Այդ մասին տեղեկացնում է ՀՀ ՊՆ-ն։
Վերջին օրերին Բաքուն պարբերաբար ապատեղեկատվություն է տարածում ՀՀ ԶՈւ կողմից սահմանի տարբեր հատվածներում իբր հրադադարը խախտելու և ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ կրակելու մասով:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմն առաջարկել էր հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի և/կամ այդ մասին տեղեկությունների հետաքննության Հայաստան-Ադրբեջան համատեղ մեխանիզմ ստեղծել:

The statement disseminated by the Ministry of Defense of Azerbaijan alleging that on August 18 at around 11:50 p.m. units of the Armenian Armed Forces fired against the Azerbaijani combat positions located in the eastern part of the border does not correspond to reality, the Armenian Defense Ministry reports.
“It should be noted that the Office of the Prime Minister of the Republic of Armenia has proposed the establishment of a joint Armenia-Azerbaijan mechanism for investigating ceasefire violations and/or related cases,” the Defense Ministry reminded.