Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի Անկախության հռչակագրի ընդունման 34-րդ տարեդարձի առթիվ։
Ուղերձում, մասնավորապես, ասվում է․
«1990թ. օգոստոսի 23-ին Խորհրդային Հայաստանի Գերագույն խորհուրդն ընդունեց Անկախության հռչակագիրը: Այս փաստաթղթով Հայաստանի ժողովուրդն ի լուր աշխարհի բարձրաձայնեց անկախ պետություն ունենալու իր ցանկության մասին և արձանագրեց իր կամքը:
Անկախության հռչակագրին հղումը հետագայում՝ 1995 թվականին, տեղ գտավ և մինչև օրս առկա է Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության նախաբանում:
Բայց, ի հեճուկս ամենատարբեր մեկնաբանությունների, սա չի նշանակում, թե Անկախության հռչակագրի ողջ բովանդակությունը ներառված է ՀՀ Սահմանադրության մեջ և այս երկու փաստաթղթերի բովանդակությունը նույնական են:
Դրա ամենավառ ապացույցը Հռչակագրի 5-րդ հոդվածն է, որտեղ ասվում է. «Հայաստանի Հանրապետությունն իր անվտանգությունը և սահմանների անձեռնմխելիությունն ապահովելու նպատակով ստեղծում է Գերագույն խորհրդին ենթակա սեփական զինված ուժեր, ներքին զորքեր, պետական և հասարակական անվտանգության մարմիններ»:
Չնայած Հռչակագրի նման ձևակերպմանը, Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ ՀՀ Զինված ուժերը, Ոստիկանության զորքերը, պետական և հասարակական անվտանգության մարմինները երկրի խորհրդարանին չեն ենթարկվում, այլ մինչև 2015թ. սահմանադրական փոփոխությունը ենթակա են եղել երկրի Նախագահին, իսկ 2018թ. ապրիլից հետո՝ Կառավարությանը:
Սա ուղղակիորեն և աներկբա ի ցույց է դնում, որ ՀՀ Սահմանադրության մեջ արտահայտված են Անկախության Հռչակագրի միայն այն դրույթները, որոնք արտահայտված են ուղղակի, բառացի և տառացի, և որևէ այլ մեկնաբանություն պարզապես պատեհ չէ:
Սիրելի՛ժողովուրդ, Հայաստանի Հանրապետության սիրելի՛քաղաքացիներ,
Անկախությունը, ինքնիշխանությունը, պետականությունը, մեր ինքնության և ինքնուրույնության պահպանման անփոխարինելի ինստիտուտներն են, եւ 1990թ․ օգոստոսի 23-ին մենք այդ ինստիտուտների և գաղափարաբանության հետ առնչվելու առաջին փորձն արեցինք՝ երկարատև դադարից հետո։ Անկախության ու պետականության մասին մեր բոլորիս՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների պատկերացումները և ընկալումներն այդ ժամանակներից ի վեր էականորեն փոխվել են, և ինձ համարձակություն կվերապահեմ պնդելու՝ դարձել ավելի խորը և համապարփակ:
Անկախությունը, պետականությունը, քաղաքացիությունը մտածողության բոլորովին ուրիշ բանաձեւեր են, բոլորովին ուրիշ հարթություններ, և մենք ոտք ենք դնում այդ հարթությունների վրա, որդեգրում ու զարգացնում ենք այդ բանաձևերը՝ հենց այսօր, հենց հիմա:
Շնորհավորում եմ բոլորիս օգոստոսի 23-ի առիթով և բոլորիդ հղում վերջերս իմ գրած «Իրական Հայաստան՝ Հայաստանի Հանրապետություն» բանաստեղծությունը․
Մենք քեզ ուզում ենք տեսնել երջանիկ, Բայց պիտի տեսնե՛նք քեզ դրա համար: Մեր հայացքները՝ հեռու քեզանից Հայրենիքներ են փնտրել անդադար։
Մենք ուզում ենք քեզ տեսնել երջանիկ, Բայց պիտի տեսնենք՝ Հայաստանն ես իսկ, Մե՛զ պիտի ուզենք տեսնել երջանիկ, Քեզանով, քեզնում, անբաժան քեզնից։
Քեզ պարտավոր ենք դարձնել երջանիկ, Ժպիտը դեմքիդ, լացերդ պարպած, Հոգեհանգստի տոչորող տանից Դուրս եկած կյանքի՝ աչքերով մեր թաց։
Եւ քո ապրելը պիտի հավերժի, Մեր սիրո աղբյուր, մեր հույսի պատվար։ Երջանկությունն է քո տունը վերջին, Հայրենիք մեր հին, պետություն մեր հար։
Դու այն ամենն ես ինչը որ մենք կանք, Մեր իղձերը քեզ չեն լքի կրկին, Չէինք կորցրել քեզ, բայց նորից գտանք, Պետություն մեր հար, հայրենիք մեր հին։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan on Friday, August 23 issued a statement on the occasion of the 34th anniversary of the adoption of the Declaration of Independence of Armenia.
"On August 23, 1990, the Supreme Council of Soviet Armenia adopted the Declaration of Independence. With this document, the people of Armenia announced to the world their desire to have an independent state, and recorded their will,” Pashinyan’s office cited him as saying (via Armenpress).
“Later, in 1995, the reference to the Declaration of Independence found a place and is still present in the preamble of the Constitution of the Republic of Armenia.
“But, contrary to various interpretations, this does not mean that the entire content of the Declaration of Independence is included in the Constitution of Armenia and that the content of these two documents are identical.
"The clearest evidence of this is Article 5 of the Declaration, which states: "In order to ensure its security and the integrity of its borders, the Republic of Armenia creates its own armed forces, internal troops, state and public security bodies under the Supreme Council."
“Despite the wording of the Declaration, according to the Constitution of the Republic of Armenia, the Armed Forces of the Republic of Armenia, Police forces, state and public security bodies are not subordinate to the country's parliament, but until the 2015 constitutional amendment they were subordinate to the President of the country, and after April of 2018 to the Government.
"This directly and unequivocally demonstrates that only those provisions of the Declaration of Independence are expressed in the Constitution which are expressed directly, verbatim and literally, and any other interpretation is simply not appropriate.
“Dear people, dear citizens of the Republic of Armenia,
Independence, sovereignty, statehood are the irreplaceable institutions of preserving our identity and [liberty], and in 1990 on August 23, we made the first attempt to interact with these institutions and ideology, after a long pause. The ideas and perceptions of all of us, the citizens of the Republic of Armenia, about independence and statehood have changed significantly since then, and I dare say they have become deeper and more comprehensive.
Independence, statehood, citizenship are completely different formulas of thinking, completely different dimensions, and we are stepping on those dimensions, adopting and developing these formulas, today, right now.”