Ուրուգվայի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Անա Օլիվերան, անդրադառնալով Հայաստանի և Ուրուգվայի ավանդաբար ջերմ ու բարեկամական հարաբերություններին, ՀՀ կատարած պաշտոնական այցի ժամանակ տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ իր երկրում Երևանի հետ եղբայրական հարաբերությունների շուրջ բոլորը համակարծիք են, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նա նշել է, որ Ուրուգվայում Հայաստանի հետ բարեկամական կապի մասին տարբեր կարծիքներ չկան, Հայաստանին վերաբերող բոլոր հարցերը երկրի խորհրդարանում քվեարկվել են և շարունակում են քվեարկվել միաձայն՝ առանց որևէ երկրորդ տեսակետի՝ անկախ նրանից, թե ով կամ որ կուսակցությունն է ստանձնում երկրի իշխանությունը։
Անդրադառնալով Արցախի հայաթափմանը՝ Օլիվերան նշել է, որ այս տարվա ապրիլի 23-ի միջոցառմանն Ուրուգվայն իր կարծիքը հայտնել է։
«Մենք նկատում ենք, որ հայ ժողովրդին բնաջնջելու այդ մտադրությունը շարունակվում է, սակայն տեսնում ենք, որ այդ նպատակը հետապնդողներին չի հաջողվել հասնել դրա իրագործմանը։ Մենք տեսնում ենք, որ Ադրբեջանն այդ նույն նպատակներից, կարծես թե, դեռևս չի հրաժարվել, սակայն Ուրուգվայն իր համերաշխությունն է ցուցաբերում Հայաստանին։Ոչ մի ժողովուրդ չի կարող այլ բան փնտրել, քան խաղաղությունը, և այս միտքն է մեզ փոխանցվել այս օրերին։ Իհարկե, այդ ուղերձով էլ վերադառնում ենք Ուրուգվայ»,–ասել է նա։
Նա հավելել է, որ այն, ինչ կատարվեց Արցախում, խորը ցավով ընդունվեց Ուրուգվայում։
«Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված հայերի հետ զրույցում միանշանակ հուզվեցինք ներկայացված համընդհանուր և անձնական պատմություններից։Այլ բան է, թե ինչ է արվում այսօր՝ տեսնելու, թե իրականում ինչ հնարավորություններ կան Ադրբեջանի հետ սահմանների հարցում։ Մենք Հայաստանի կողքին ենք լինելու և ուշադիր հետևելու ենք այդ գործընթացներին։Հենց այդ առաքելությամբ ենք մենք վերադառնում՝ հասկանալով տեղի ունեցողի բարդությունը։ Միևնույն ժամանակ, կա մի բան, որը չպետք է կասկածի տեղիք տա՝ Հայաստանի ինքնիշխանությունը և խաղաղության հասնելու ձգտումը»,–ասել է Օլիվերան։
Նա հավելել է, որ Ուրուգվայում այժմ նախընտրական քարոզարշավ է՝ հոկտեմբերի 27-ին ընտրություններ են, բայց ով էլ հաղթի ընտրություններում, Հայաստանի հետ կապի մասին տարբեր կարծիքներ չեն լինի:
Ուրուգվայն առաջին երկիրն էր, որը 1965 թվականին ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը։ 2024–ին Ուրուգվայի ներկայացուցիչների պալատում միաձայն հավանություն են տվել մի օրինագծի, որի համաձայն՝ Ուրուգվայի բոլոր ռադիոկայանները և հեռուստատեսությունները պետք է ամեն տարի Հայոց ցեղասպանության տարելիցը հիշատակող ուղերձ հեռարձակեն՝ «Այլևս երբեք» կարգախոսով:
Հայաստանի և Ուրուգվայի հարաբերություններն էլ ավելի են ակտիվացել, քանի որ Ուրուգվայն այժմ դեսպանություն ունի Հայաստանում, իսկ Հայաստանը դեսպանատուն է բացել Ուրուգվայում։

President of the Chamber of Representatives of Uruguay, Ana Olivera, has reiterated her country’s support and friendship with Armenia.
In an interview with Armenpress, Olivera, who was on an official trip to Armenia, said that all matters concerning Armenia are voted unanimously in the Uruguayan parliament regardless of who’s in power in Uruguay.
I think that throughout the history of our relations, the connection between Uruguay and Armenia has always been a connection of solidarity and brotherhood, and it continues,” Olivera said.
“The whole world remembers that Uruguay became the first country in the world to recognize the Armenian Genocide in 1965. However, I believe that Uruguay's actions did not end there, because the case was not limited to only recognition; immediately after that, Uruguay participated in international work, seeking support for the region.” The official said relations between the two countries have deepened over the years.
In 2024, all political parties unanimously approved a bill in the Uruguayan House of Representatives, according to which all radio and television stations in Uruguay must broadcast a statement commemorating the anniversary of the Armenian Genocide every year with the slogan "Never Again". Every year, the person presiding over the Chamber of Deputies issues a statement on April 24, and the ceremony is attended by state bodies, representatives of all political parties and the Armenian community.
“The relations between Armenia and Uruguay have become even more active, as Uruguay now has an embassy in Armenia, and Armenia has opened an embassy in Uruguay,” Olivera said.
“Last year, the President of Armenia visited Uruguay, this year the Minister of Foreign Affairs of Armenia paid a visit. When the Minister of Foreign Affairs of Armenia invited me to visit Armenia, I thought it was just a protocol formality, but later I received the written invitation. After that, the ambassador of Armenia in Uruguay came to me and said: let's set the day of the visit.”