ԱԺ պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է, որ գրություններ է ուղարկել մոտ 40 միջազգային կառույցի և իր միջազգային գործընկերներին՝ Բաքվում պահվող հայ գերիների հարցով՝ նշելով, որ միջազգային մարդասիրական բոլոր նորմերը խախտված են այս հարցում:
Նա նշել է, որ ազգությամբ հայ գերիները ենթարկվում են խոշտանգումների և դաժան վերաբերմունքի:
«Որպես Մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող Հայաստանի պառլամենտի ներկայացուցիչ, ահազանգեր եմ ստանում Բաքվի բանտում պահվող պաշտոնապես հաստատված 23 հայ գերիների պատանդների պահման պայմանների վերաբերյալ: Ցավոք որևէ միջազգային հասանելիություն չկա նրանց նկատմամբ բացի Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի ամսական մեկանգամյա այցերը և սուղ տեղեկատվությունը: Անգամ հարազատների հետ գերիների զանգերի ընթացքում, հենց հարազատների խոսքով, նրանք հաղորդում են շատ ընդհանուր տեղեկություն՝ առանց որոշակիացնելու իրենց պահման պայմանների մասին:
Սույն թվականի հունիսի 13-ին Ադրբեջանում պահվող գերի Ռուբեն Վարդանյանի միջազգային փաստաբանական թիմը դիմում է ներկայացրել ՄԱԿ-ի Խոշտանգումների հարցով հատուկ զեկուցողին՝ հայտնելով խոշտանգումների ու դաժան վերաբերմունքի մասին:
Վերջերս մամուլում մտահոգիչ մանրամասներ հայտնեց 2021 թվականին գերեվարված լիբանանահայ Վիգեն Էուլջեքյանի կինը։
Կասկած չկա, որ ազգությամբ հայ գերիները ենթարկվում են խոշտանգումների և դաժան վերաբերմունքի։ Այդ դեպքերից մի քանիսը փաստաթղթավորված են և զեկուցվել են ՄԱԿ-ի Խոշտանգումների դեմ կոմիտեին՝ 2024 թվականի ապրիլի վերջին նստաշրջանի ժամանակ»,–ասվում է գրառման մեջ։
Նա նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի ութ հանրային քաղաքական պետական գործիչների խափանման միջոցները առանց որևէ հիմքի երկարաձգվում են, նախկին չորս ամսվա փոխարեն:
«Մայիսին նրանց խափանման միջոց ընտրված կալանքի ժամակետը երկարձգվեց հինգ ամսով: Ադրբեջանի գլխավոր դատախազը օրեր առաջ հայտարարեց, որ արդեն գործերն ուղարկվել են դատարան, սակայն դեռ առաջընթաց այդ հարցում չկա:
Այս համատեքստում Ադրբեջանը պատրաստվում է COP29-ին և այն անվանում է «Խաղաղության COP»:
Հաշվի առնելով այս բոլոր մտահոգությունները խնդրել եմ իմ միջազգային գործընկերներին՝ իրենց մանդատի շրջանակներում պահանջեն Ադրբեջանից հետևյալը.
-Մինչև COP29-ի անցկացումն ազատ արձակել հայ գերիներին ու պատանդառված անձանց, եթե իսկապես ցանկանում են որ այն դառնա «Խաղաղության COP»
-Ապօրինի դատավարությունները կայանալու դեպքում, պահանջել, որ դրանք համապատասխանեն համաշխարհային իրավական չափանիշներին, և միջազգային դիտորդներին ու լրատվամիջոցներին նույնպես թույլատրվի մասնակցել դրանց»,–ասվում է գրառման մեջ։

Independent lawmaker Taguhi Tovmasyan has appealed to international organizations over the torture and mistreatment of Armenian prisoners in Azerbaijan.
I” have sent letters to nearly four dozen international organizations and colleagues regarding the issue of Armenian prisoners being held in Baku, Azerbaijan. The detention of these individuals represents a clear violation of international humanitarian norms, and urgent action is required to address this serious breach of human rights,” Tovmasyan said in a statement on Saturday, September 7.
“I have received numerous alerts regarding the conditions of 23 officially confirmed Armenian prisoners and hostages held in a Baku prison.”
Aside from monthly visits by the International Committee of the Red Cross, there is minimal international access to the detainees. Tovmasyan said information about their conditions remains limited.
Even during phone calls with their relatives, prisoners provide only vague updates, with no specific details about their treatment, she added.
“On June 13 of this year, the international legal team representing Ruben Vardanyan, a prisoner in Azerbaijan, submitted a report to the UN Special Rapporteur on Torture, detailing incidents of torture and ill-treatment. Additionally, the wife of Vigen Euljekyan, a Lebanese-Armenian captured in 2021, recently revealed alarming details about his situation to the media,” Tovmasyan noted.
“There is no doubt that Armenian prisoners are being subjected to torture and mistreatment, with some of these cases already documented and reported to the UN Committee Against Torture during its April 2024 session.
The detention of eight public political figures from Nagorno-Karabakh has been extended without justification. Initially set at four months, the preventative detention order issued in May was extended by five months. While Azerbaijan’s Prosecutor General recently announced that these cases have been submitted to the court, there has been no real progress.
In the meantime, Azerbaijan is preparing for COP29, which they are branding as the "Peace COP”.
“Given these serious concerns, I have urged my international partners to take the following actions within their mandate:
“Demand the release of Armenian prisoners and hostages before COP29, if Azerbaijan truly intends for it to be a "Peace COP."
“If judicial proceedings occur, insist that they adhere to international legal standards, and allow for the presence of international observers and media during the trials,” Tovmasyan ended her statement.