ԱԺ պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է, որ գրություններ է ուղարկել մոտ 40 միջազգային կառույցի և իր միջազգային գործընկերներին՝ Բաքվում պահվող հայ գերիների հարցով՝ նշելով, որ միջազգային մարդասիրական բոլոր նորմերը խախտված են այս հարցում:
Նա նշել է, որ ազգությամբ հայ գերիները ենթարկվում են խոշտանգումների և դաժան վերաբերմունքի:
«Որպես Մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող Հայաստանի պառլամենտի ներկայացուցիչ, ահազանգեր եմ ստանում Բաքվի բանտում պահվող պաշտոնապես հաստատված 23 հայ գերիների պատանդների պահման պայմանների վերաբերյալ: Ցավոք որևէ միջազգային հասանելիություն չկա նրանց նկատմամբ բացի Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի ամսական մեկանգամյա այցերը և սուղ տեղեկատվությունը: Անգամ հարազատների հետ գերիների զանգերի ընթացքում, հենց հարազատների խոսքով, նրանք հաղորդում են շատ ընդհանուր տեղեկություն՝ առանց որոշակիացնելու իրենց պահման պայմանների մասին:
Սույն թվականի հունիսի 13-ին Ադրբեջանում պահվող գերի Ռուբեն Վարդանյանի միջազգային փաստաբանական թիմը դիմում է ներկայացրել ՄԱԿ-ի Խոշտանգումների հարցով հատուկ զեկուցողին՝ հայտնելով խոշտանգումների ու դաժան վերաբերմունքի մասին:
Վերջերս մամուլում մտահոգիչ մանրամասներ հայտնեց 2021 թվականին գերեվարված լիբանանահայ Վիգեն Էուլջեքյանի կինը։
Կասկած չկա, որ ազգությամբ հայ գերիները ենթարկվում են խոշտանգումների և դաժան վերաբերմունքի։ Այդ դեպքերից մի քանիսը փաստաթղթավորված են և զեկուցվել են ՄԱԿ-ի Խոշտանգումների դեմ կոմիտեին՝ 2024 թվականի ապրիլի վերջին նստաշրջանի ժամանակ»,–ասվում է գրառման մեջ։
Նա նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի ութ հանրային քաղաքական պետական գործիչների խափանման միջոցները առանց որևէ հիմքի երկարաձգվում են, նախկին չորս ամսվա փոխարեն:
«Մայիսին նրանց խափանման միջոց ընտրված կալանքի ժամակետը երկարձգվեց հինգ ամսով: Ադրբեջանի գլխավոր դատախազը օրեր առաջ հայտարարեց, որ արդեն գործերն ուղարկվել են դատարան, սակայն դեռ առաջընթաց այդ հարցում չկա:
Այս համատեքստում Ադրբեջանը պատրաստվում է COP29-ին և այն անվանում է «Խաղաղության COP»:
Հաշվի առնելով այս բոլոր մտահոգությունները խնդրել եմ իմ միջազգային գործընկերներին՝ իրենց մանդատի շրջանակներում պահանջեն Ադրբեջանից հետևյալը.
-Մինչև COP29-ի անցկացումն ազատ արձակել հայ գերիներին ու պատանդառված անձանց, եթե իսկապես ցանկանում են որ այն դառնա «Խաղաղության COP»
-Ապօրինի դատավարությունները կայանալու դեպքում, պահանջել, որ դրանք համապատասխանեն համաշխարհային իրավական չափանիշներին, և միջազգային դիտորդներին ու լրատվամիջոցներին նույնպես թույլատրվի մասնակցել դրանց»,–ասվում է գրառման մեջ։

7 Сентябрь 2024 - 09:03 AMT
Депутат Национального собрания Армении Тагуи Товмасян обратилась в международные органы по вопросу жестокого обращения с армянскими пленными в Азербайджане. Об этом она сообщила в соцсетях.
«Я отправила письма примерно в 4 десятка международных организаций и моим международным партнерам по вопросу армянских пленных, удерживаемых в столице Азербайджана Баку. В этом вопросе нарушаются все международные гуманитарные нормы.
Как представитель парламента Армении, занимающийся вопросами защиты прав человека, я получаю оповещения об условиях содержания 23 официально подтвержденных армянских пленников-заложников, содержащихся в Бакинской тюрьме. К сожалению, международного доступа к ним нет, кроме ежемесячных визитов Международного комитета Красного Креста и скудной информации. Даже во время разговоров пленных с родственниками, по словам самих родственников, они сообщают весьма общую информацию, не уточняя условий содержания», – отметила депутат.
13 июня этого года международная группа адвокатов Рубена Варданяна направила срочное обращение Специальному докладчику ООН по вопросу о пытках, сообщив о пытках и жестоком обращении.
Недавно жена Вигена Эулджекяна, ливанского армянина, попавшего в плен в 2021 году, раскрыла в прессе тревожные подробности.
«Нет сомнений в том, что армянские пленные подвергаются пыткам и жестокому обращению. Некоторые из этих случаев были задокументированы и доведены до сведения Комитета ООН против пыток на его последней сессии в апреле 2024 года.
Сроки меры пресечения в отношении восьми общественно-политических военных деятелей Нагорного Карабаха продлеваются без каких-либо причин вместо предыдущих четырех месяцев. В мае срок ареста, избранного в качестве меры пресечения в отношении них, был продлен на пять месяцев.
Генеральный прокурор Азербайджана несколько дней назад заявил, что дела уже направлены в суд, но прогресса в этом вопросе пока нет.
В этом контексте Азербайджан готовится к COP29 и называет ее «Мирной COP».
Учитывая все эти опасения, я попросила своих международных партнеров потребовать от Азербайджана следующего в рамках их мандата:
Освободить армянских пленных и заложников до COP-29, если они действительно хотят, чтобы она стала «Мирной COP».
В случае незаконных судебных процессов требовать, чтобы они соответствовали международно-правовым стандартам, а международным наблюдателям и средствам массовой информации также должно быть разрешено участвовать в них», – написала Товмасян.