Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, պատասխանելով ԱԺ Ամառային դպրոցի ունկնդրի հարցին, ասել է, որ 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ՀՀ տարածքով անցնող կոմունիկացիաների անվտանգությունն ապահովելու գործառույթը վերապահված է Հայաստանի Հանրապետությանը։
Նա նշել է, որ վերջին շրջանում ակտիվացել են քննարկումները կոմունիկացիաների մասին, որտեղ որոշ տարընթերցումներ են նկատվում։
«Վերջերս Ռուսաստանի Դաշնության բարձրաստիճան պաշտոնյան հայտարարեց, թե նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ գրված է, որ Ադրբեջանի հիմնական հատվածի և Նախիջևանի միջև տրանսպորտային հաղորդակցությունների անվտանգությունը պետք է ապահովի ՌԴ Անվտանգային դաշնային ծառայության սահմանապահ զորքերի ուժերը: Ես ուզում եմ ասել, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ նման բան չկա գրված: Դա հրապարակային տեքստ է, կարելի է բացել և կարդալ: Այնտեղ ընդհակառակը, գրված է, որ Հայաստանի Հանրապետությունն է ապահովում, երաշխավորում հաղորդակցության անվտանգությունը», – ասել է Փաշինյանը։
Նա հավելել է, որ նոյեմբերի 9–ի եռակողմ հայտարարության 9–րդ կետը տարածաշրջանի բոլոր կոմունիկացիաները բացելու մասին է և տեքստից կտրված մեկնաբանությունները ոչ միայն օգուտ չեն տալիս, այլ վնասակար են։ Վարչապետը հիշեցրել է, որ ՀՀ կառավարությունը ներկայացրել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը և եթե որևէ մեկը դեմ է այդ նախագծին, թող բացատրի ինչու է դեմ։
Ավելի վաղ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն ասել էր, թե Հայաստանի իշխանությունը «սաբոտաժի» է ենթարկում ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման հարցով պայմանավորվածությունները՝ հավելելով, որ հարցը պետք է լուծվի 2020-2022 թվականների եռակողմ հայտարարություններին համահունչ:

Согласно трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 года, функция обеспечения безопасности коммуникаций, проходящих через территорию Республики Армения, закреплена за Республикой Армения. Об этом заявил премьер-министр Никол Пашинян, отвечая на вопрос слушателя Летней школы Национального Собрания.
«В последнее время активизировались дискуссии о региональных коммуникациях, в этих дискуссиях тоже есть некоторые прочтения. Недавно высокопоставленный чиновник РФ заявил, что в трехстороннем заявлении от 9 ноября написано, что безопасность транспортных коммуникаций между основной частью Азербайджана и Нахичеванью обеспечивается силами пограничных войск Федеральная служба безопасности Российской Федерации. Хочу сказать, что в трехстороннем заявлении от 9 ноября такого не написано. Это простой текст, общедоступный, его можно открыть и прочитать. Наоборот, там написано, что РА обеспечивает и гарантирует безопасность связи», – сказал Пашинян.
Он также добавил, что пункт 9 заявления от 9 ноября касается открытия всех региональных коммуникаций: «Комментарии вне контекста здесь не только не полезны, но и вредны, а правительство РА публично и официально представило проект «Перекресток мира», и если кто-то против этого проекта, он должен объяснить, почему они против».