ԱՄՆ Սենատի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ, սենատոր Բեն Քարդինը Բաքվում կայանալիք ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության հարցերով համաժողովին (COP29) ընդառաջ կոչ է արել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին ազատ արձակել անարդարացիորեն կալանավորվածներին, այդ թվում՝ հայերին։
«COP29-ի նման խոշոր միջազգային համաժողովի անցկացումը պետք է ուղեկցվի պատասխանատվությամբ և ակնկալիքով, որ ընդունող երկրները թույլ կտան տեղեկատվության և հարցերի անկեղծ քննարկում, ինչը պահանջում է խոսքի և հավաքների ազատության ճանաչում: Ադրբեջանը դա չի արել։ Եթե Ադրբեջանը ձգտում է կայուն հարաբերություններ հաստատել Եվրատլանտյան համայնքի հետ, ես կոչ եմ անում նախագահ Ալիևին ազատ արձակել իր կառավարության կողմից անարդարացիորեն կալանավորվածներին, այդ թվում՝ հայ ձերբակալվածներին և հասարակական ակտիվիստներին, որոնք խաղաղ կերպով բողոքել են Չովդարի ոսկու հանքավայրում վատ աշխատանքային պայմանների և շրջակա միջավայրի վրա վնասակար ազդեցության դեմ»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Քարդինը թվարկել ադրբեջանցի այն անձանց անուններ, որոնց պետք է ազատ արձակել, այդ թվում նախկին պատգմավոր, շրջակա միջավայրի պաշտպան Նազիմ Բայդամիրլիին, կոռուպցայի դեմ պայքարող Գուբադ Իբադօղլուին, մարդու իրավունքների ակտիվիստ Իլհամիզ Գուլիևին, ընտրությունների անկախ դիտորդ Անար Մամեդլիին և այլոց։
«Նոյեմբերին կայանալիք COP29-ին ընդառաջ ես կոչ եմ անում Ադրբեջանի կառավարությանը ցույց տալ իր նվիրվածությունը մարդու իրավունքների պաշտպանությանը` անհապաղ ազատ արձակելով այդ մարդկանց»,-ասվում է սենատորի հայտարարության մեջ։

Влиятельный сенатор США Бен Кардин призвал председательствующий на COP29 Азербайджан освободить более десятка заключенных в тюрьму журналистов и активистов, в том числе армянских пленных, в преддверии климатического саммита, который пройдет в Баку в ноябре этого года.
«Проведение такой крупной международной конференции, как COP29, должно сопровождаться ответственностью и ожиданиями, что принимающие страны позволят откровенно обсуждать проблемы, что невозможно без признания свободы слова и собраний. Азербайджан этого не сделал», — говорится в заявлении Бена Кардина, председателя сенатского комитета по международным отношениям.
Среди тех, кого Кардин призвал освободить, — активист движения за охрану окружающей среды, бывший депутат парламента Назим Байдамирли, борец против коррупции Губад Ибадоглу, активист за демократию Бахтияр Гаджиев, правозащитник Ильхамиз Гулиев, независимый наблюдатель за выборами Анар Мамедли, редакторы и журналисты Ульви Гасанли, Мохаммед Кекалов, Севиндж Вагифгизы, Наргиз Абсаламова, Хафиз Бабалы, Эльнара Гасымова, журналист Азиз Оруджев, активист Тофик Ягулблу, журналист Аласгар Мамедли, экономист Фарид Мехрализада.
«Если Азербайджан стремится создать прочные отношения с евроатлантическим сообществом, я призываю президента Алиева освободить несправедливо заключенных его правительством, включая армянских заключенных и общественных активистов, которые мирно протестовали против ненадлежащей трудовой практики и вредного воздействия на окружающую среду эксплуатации золотого рудника Човдар», — отметил Кардин.
По его словам, Азербайджан «имеет потенциал стать важным членом международного сообщества и партнером Соединенных Штатов», но для этого он должен освободить несправедливо заключенных.