ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հերքել է Ադրբեջանի ՊՆ ապատեղեկատվությունն այն մասին, թե իբր սեպտեմբերի 12-ին՝ ժամը 00։15-01։05-ի սահմաններում, ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումները կրակ են բացել սահմանագոտու հարավարևմտյան հատվածում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ, չի համապատասխանում իրականությանը։
ՊՆ–ն հիշեցրել է նաև, որ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմն առաջարկել էր հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի և/կամ այդ մասին տեղեկությունների հետաքննության Հայաստան-Ադրբեջան համատեղ մեխանիզմ ստեղծել, ինչին մինչև օրս Ադրբեջանը չի արձագանքել։

The Armenian Defense Ministry has denied more of Azerbaijan’s accusations of violating the ceasefire.
“The statement issued by the Ministry of Defence of Azerbaijan, alleging that on September 12, between 12:15 a.m. and 1:05 a.m., units of the Armed Forces of the Republic of Armenia opened fire towards Azerbaijani combat positions located in the southwestern section of the border, does not correspond to reality,” the Ministry said.
“Of note: The Office of the Prime Minister of the Republic of Armenia has proposed the establishment of a joint Armenia-Azerbaijan mechanism for investigating ceasefire violations and/or related cases, to which Azerbaijan has not yet responded.”