Սեպտեմբերի 17-ին ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինն այցելել է հայ-իրանական սահման, որտեղ տեղակայված է ՌԴ ԱԴԾ 127-րդ սահմանապահ ջոկատը, հանդիպել ռուս սահմանապահների հետ, հայտնում է ՀՀ–ում Ռուսաստանի դեսպանությունը։
Ռուսական սահմանապահ ջոկատի հրամանատար, գնդապետ Շչերբակովը ներկայացրել է իրավիճակը ռուս սահմանապահների պատասխանատվության գոտում և ջոկատի օպերատիվ և ծառայողական գործունեության որոշ արդյունքներ, այդ թվում՝ սինթետիկ և բուսական ծագման թմրամիջոցների խոշոր խմբաքանակի առգրավում, Ագարակի անցակետում սահմանախախտների բազմաթիվ ձերբակալություններ։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովում, անդրադառնալով ապաշրջափակման հարցին, ասել է, որ ճանապարհները պետք է գործեն ՀՀ ինքնիշխանության, իրավազորության ներքո։ Ավելի վաղ նա ասել էր, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետով կոմունիկացիաների բացման անվտանգության երաշխավորի դերը վերապահված է ՀՀ-ին։ Նա հավելել է, որ փորձ է արվում ներկայացնել, թե եռակողմ հայտարարությունը ենթադրում է, որ այս կոմունիկացիաների անվտանգությունը պետք է ապահովեն երրորդ ուժեր կամ երրորդ երկիր՝ նման ընկալումը որևէ կապ չունի իրականության հետ։

Посол России в Армении Сергей Копыркин 17 сентября посетил 127-й отряд Пограничного управления ФСБ России в Республике Армения, дислоцированный на границе с Ираном. Об этом сообщает пресс-служба посольства РФ в Армении.
Глава российской дипмиссии встретился с начальником отряда, полковником А. Щербаковым, ознакомился с историей подразделения, которое в следующем году отмечает 70-летие.
Щербаков представил обстановку на участке ответственности и отметил некоторые наиболее значимые результаты оперативно-служебной деятельности отряда в этом году. В их числе – пресечение крупной партии контрабанды наркотиков синтетического и растительного происхождения, многочисленные задержания нарушителей государственной границы в пункте пропуска «Агарак».
Посол и сопровождающие его лица возложили цветы к памятнику «Пограничникам всех поколений».
Российские пограничники в настоящее время дислоцированы на границе Армении с Турцией и Ираном. Ранее они осуществляли совместный с армянскими коллегами контроль на контрольном пункте столичного аэропорта «Звартноц», однако с 1 августа по просьбе Армении покинули его.