ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարությամբ է հանդես եկել Արցախի բնակչության տեղահանման տարելիցի առնչությամբ՝ նշելով, որ մեկ տարի առաջ սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի կողմից ռազմական հարձակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի ամբողջ բնիկ բնակչությունը՝ ավելի քան 115,000 հայ, մի քանի օրվա ընթացքում ստիպված եղավ լքել սեփական բնակավայրերը։
«Այս տեղահանությունը, որը էթնիկ զտման քաղաքականության վերջին փուլն էր, տեղի ունեցավ ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի նստաշրջանի ընթացքում, երբ ամբողջ միջազգային հանրությունը հերթական անգամ քննարկում էր հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման, կայունության հաստատման ու զարգացման հրամայականը՝ դատապարտելով ուժի կիրառման, միջազգային նորմերի, մարդու իրավունքների խախտումների դրսևորումներն աշխարհի տարբեր անկյուններում։
Անցնող մեկ տարվա ընթացքում ՀՀ կառավարությունը, այդ թվում նաև՝ միջազգային գործընկերների աջակցությամբ, ձեռնարկեց բոլոր անհրաժեշտ քայլերը՝ հասցեագրելու ԼՂ տեղահանված հայերի առաջնային և միջնաժամկետ կարիքները, ինչպես նաև մշակելու երկարաժամկետ հեռանկարում անհրաժեշտ ծրագրեր։
Հաջորդ շաբաթ Նյու Յորքում կրկին մեկնարկելու են ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի բարձրաստիճան քննարկումները. վերջին մեկ տարվա իրադարձություններն ի ցույց են դնում միջազգային կայունության ապահովման ուղղությամբ անհետաձգելի ջանքերի, խաղաղության հաստատման հնարավորություն տվող գաղափարների, քայլերի կյանքի կոչման կարևորությունը։
Հարավային Կովկասում կայունության ապահովման հարցում Հայաստանի Հանրապետության դիրքորոշումը հստակ է. խաղաղության և հարաբերությունների շուտափույթ հաստատում՝ հիմնված ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության հարգման, տարածաշրջանում կայուն զարգացման, արդյունավետ փոխկապակցվածության, բարեկեցության ապահովման տեսլականի վրա։ Վերջինիս կյանքի կոչման՝ այս պահին առկա հնարավորությունը բաց չթողնելու և սերունդների համար առավել կայուն ու արժանապատիվ կյանքի համար նպաստավոր միջավայր ձևավորելու նպատակով այս հարցում շահագրգիռ մյուս դերակատարներից ակնկալում ենք անհրաժեշտ քաղաքական կամքի և խաղաղության օրակարգին հանձնառության հստակ դրսևորում», – նշվում է ԱԳՆ հայտարարության մեջ։

The Armenian Foreign Ministry on Thursday, September 19 stressed the “establishment of stability” as Armenians mark the 1st anniversary of Azerbaijan’s aggression against Nagorno-Karabakh.
A year ago, on September 19, as a result of the military attack by Azerbaijan, the entire indigenous population of Nagorno-Karabakh, more than 115,000 Armenians, had to leave their homes within a few days.
“This displacement, which was the last stage of the ethnic cleansing policy, took place during the session of the UN General Assembly, when the entire international community had once again gathered to discuss the imperative of peaceful settlement of the conflicts, establishment of stability, and development, condemning the use of force, violation of international norms and human rights in different parts of the world,” the Armenian Foreign Ministry said in a statement.
“During the past year, the Armenian Government took necessary steps, including with the help of international partners, to address the primary and medium-term needs of displaced Armenians of Nagorno-Karabakh, as well as to develop necessary programs in the long term.
“The high-level discussions of the UN General Assembly will start again next week in New York: the events of the past year demonstrate the importance of urgent efforts to ensure international stability, the realization of ideas and steps that would enable the establishment of peace.
“The position of the Republic of Armenia on ensuring stability in the South Caucasus is clear: immediate establishment of peace and relations based on respect for sovereignty and territorial integrity, on the vision of ensuring sustainable development, effective interconnectivity and prosperity in the region. To bring that into life, in order not to miss the opportunity available at this moment and to create an environment conducive to a more stable and dignified life for generations, we expect a clear demonstration of political will and commitment to the peace agenda from other actors interested in the same goal.”