ԱՄՆ ՄԶԳ կառավարիչ Սամանտա Փաուերը Նյու Յորքում այդ կազմակերպության կողմից կազմակերպված «Ժողովրդավարության արդյունքները» խորագրով բաց քննարկմանը, մինչ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին խոսքը փոխանցելը, հայտարարել է, որ աշխատում են Կոնգրեսի, ԱՄՆ ՄԶԳ-ի, Պետդեպի հետ ՀՀ–ին $20 մլն տրամադրելու ուղղությամբ։
Նա նշել է, որ այս տարվա գարնանը Բրյուսել մեկնելու հնարավորություն է ունեցել՝ քննարկելու այն կոնկրետ քայլերը, որ կարող են անել Հայաստանի ժողովրդավարական ու խաղաղ ապագային աջակցելու համար։ Փաուերի խոսքով հուլիսին ժամանել է Երևան այս առաջընթացին նոր ազդակ հաղորդելու և անձամբ ծանոթանալու ժողովրդավարությանն ուղղված հայ ժողովրդի ջանքերի հետ։
«Այժմ ես սիրով կօգտագործեմ այս առիթը հայտարարելու համար, որ մենք աշխատում ենք Կոնգրեսի, ԱՄՆ ՄԶԳ-ի, ԱՄՆ պետքարտուղարության հետ, որպեսզի Հայաստանին տրվի 20 միլիոն դոլար` ուղղված կիբեր, սահմանային և էներգետիկ անվտանգության խթանմանը, ինչպես նաև դիմադրողականության բարձրացմանը»,- ասել է Փաուերը։
Իր հերթին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ելույթի հնարավորության համար և նշել է, որ 2018–ի հեղափոխությունից հետո հայ հասարակության մեջ այլևս չկա ոչ մի կասկած, որ պաշտոնական ընտրություններն արտացոլում են Հայաստանի ժողովրդի իրական կամքը։
«Սա մի խնդիր է, որն արդեն լուծված է, ու ես համոզված եմ, որ այլևս չկա հետ ճանապարհ դեպի կասկածելի ընտրություններ»,–ասել է նա։

Работа ведется в Конгрессе, с USAID, Государственным департаментом США, чтобы предоставить Армении 20 миллионов долларов. Об этом заявила директор USAID Саманта Пауэр на открытом обсуждении «Результаты демократии», организованном Агентством США по международному развитию в Нью-Йорке.
«Теперь я с удовольствием воспользуюсь этой возможностью, чтобы объявить, что мы работаем с Конгрессом, USAID, Государственным департаментом США, чтобы Армении было выделено 20 миллионов долларов, направленных на содействие кибербезопасности, пограничной и энергетической безопасности, а также на повышение устойчивости», – сказала Саманта Пауэр.
Она подчеркнула, что весной 2024 года у нее была возможность поехать в Брюссель, чтобы обсудить конкретные шаги, которые можно предпринять для поддержки демократического и мирного будущего Армении.
По словам Пауэр, она посетила Ереван в июле, чтобы придать новый импульс прогрессу и лично ознакомиться с усилиями армянского народа, направленными на демократию.