Բիբլոս Բանկ Արմենիան ԵՊՀ Տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի հիմնադրման 90-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումների գլխավոր հովանավորն է։
Ֆակուլտետում հոբելյանական տարին բուռն է լինելու, սպասվում են մի շարք կարևոր միջոցառումներ, այդ թվում՝ միջազգային գիտաժողով, հանդիսավոր նիստ, ինչպես նաև Ֆակուլտետի 90-ամյա հարուստ պատմությունը ամփոփող նկարազարդ գիրք-ալբոմի հրատարակում և ֆակուլտետի մասին տեսաֆիլմի ստեղծում։
«ԵՊՀ Տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետը կրիտիկական նշանակություն ունի Հայաստանի տնտեսության զարգացման գործում։ Ֆակուլտետը ավանդաբար պրոֆեսիոնալ կադրեր է պատրաստում, որոնցից շատերը տարիներ շարունակ մեծապես նպաստել և նպաստում են պետության համար ռազմավարական կարևորություն ունեցող կառույցների զարգացմանը թե՛ ֆինանսական ոլորտում, թե՛ դրանից դուրս։ Ուրախ եմ, որ ֆակուլտետը շարունակում է կրթել և ոգեշնչել նոր սերունդներին նույնպես, և հպարտ եմ, որ Բիբլոս Բանկ Արմենիան աջակցում է այս առաքելությանը»,- ասել է Բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն Հայկ Ստեփանյանը, որը նույնպես ֆակուլտետի շրջանավարտ է:
«Հոբելյանը հիանալի առիթ է արժևորելու ձեռքբերումները և նախանշելու անելիքները: Շուրջ մեկդարյա փորձառություն ունեցող ֆակուլտետը քայլ առ քայլ, վստահորեն առաջ է շարժվում: Մենք հավատարիմ ենք մեր ստանձնած կարևոր առաքելությանը, և այդ ճանապարհին Ֆակուլտետի համար կարևոր նախաձեռնություններում մեր կողքին են մեր գործընկերները: Բիբլոս Բանկ Արմենիայի հետ ԵՊՀ Տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետն արդյունավետ և ընդգրկուն համագործակցության հարուստ փորձ ունի, որի շրջանակում Բանկի կողմից Ֆակուլտետի զարգացմանն ուղղված բազմաթիվ ծրագրեր են իրականացվել։ Մենք բարձր ենք գնահատում Բանկի հետ մեր ամուր գործընկերությունը և լիահույս ենք, որ երկկողմ փոխգործակցության նոր նախագծեր ևս կկարողանանք կյանքի կոչել: Շնորհակալություն մեր կողքին լինելու համար»,- ասել է ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի դեկան Կառլեն Խաչատրյանը:
Հոկտեմբերի 8-10-ը կայանալիք գիտաժողովին մասնակցելու նպատակով Հայաստան է ժամանելու Հարվարդի, Կորնելի, Սորբոնի, Ազորեի, Մոսկվայի Մ. Լոմոնոսովի, Սանկտ Պետերբուրգի համալսարանների, Հարվարդի բիզնես դպրոցի և բարձր վարկանիշ ունեցող այլ առաջադեմ համալսարանների մոտ 40 անվանի գիտնական:
Հոբելյանական միջոցառումների հաջորդ կարևոր իրադարձությունը ԵՊՀ Տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի հանդիսավոր նիստն է, որը նախատեսվում է անցկացնել հոկտեմբերի 31-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում մոտ 1300 հյուրի մասնակցությամբ։
Բիբլոս Բանկ Արմենիան Ֆակուլտետի կողքին է մի շարք այլ նախաձեռնություններում ևս: Բանկը և ԵՊՀ-ն միասին նախագծեր իրականացնելու հաջող փորձ ունեն։ Մասնավորապես, 2023 թ. Բանկի և համալսարանի միջև ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր, որի շրջանակում բարձր առաջադիմություն ունեցող ԵՊՀ ուսանողներ ստանում են Բիբլոս Բանկ Արմենիայի անվանական կրթաթոշակ և ուսման վարձի փոխհատուցում։

Byblos Bank Armenia is the General Sponsor of the jubilee celebrations marking the 90th anniversary of the Faculty of Economics and Management of Yerevan State University.
The year at the Faculty promises to be exciting, featuring several significant events, including an International Conference, a Ceremonial Session, the publication of an illustrated book-album that highlights the Faculty's 90-year history, and the creation of a short film about the Faculty.
"The Faculty of Economics and Management at YSU plays a critical role in Armenia's economic development. The faculty has a longstanding tradition of training professionals who have significantly contributed to structures of strategic importance for the country, especially in finance and beyond. I am pleased to see that the faculty continues to educate and inspire new generations, and I take pride in Byblos Bank Armenia's support of this mission," said Hayk Stepanyan, the Bank's Chief Executive Officer and an alumnus of the faculty.
"The anniversary is a great opportunity to reflect on our accomplishments and plan for future endeavors. The faculty with almost a century of experience is moving forward step by step. We are committed to the important mission we have undertaken, and along the way we have our partners on our side in important initiatives for the Faculty. The YSU Faculty of Economics and Management has a rich experience of effective and comprehensive cooperation with Byblos Bank Armenia, within the framework of which the Bank implemented many programs aimed at the development of the Faculty. We highly value our strong partnership with the Bank and we are hopeful that we will be able to implement new bilateral cooperation projects as well. Thank you for being by our side," said YSU Faculty of Economics and Management Dean Karlen Khachatryan.
"The anniversary is a wonderful chance to reflect on our accomplishments and plan for future endeavors. With nearly a century of experience, our faculty is moving forward steadily. We are committed to the important mission we've embraced, supported by our partners in key initiatives for the Faculty. The YSU Faculty of Economics and Management has a strong track record of effective collaboration with Byblos Bank Armenia, which has launched numerous programs to support our development. We greatly value our partnership with the Bank and look forward to implementing new projects together. We appreciate the support," said Karlen Khachatryan, the Dean of the YSU Faculty of Economics and Management.
Some 40 distinguished scientists from institutions like Harvard University, Cornell University, Sorbonne University, University of the Azores, Lomonosov University, St. Petersburg University, the Harvard Business School, and other top-ranked universities will attend scientific conference in Armenia from October 8-10.
The next significant event in the anniversary celebrations will be the solemn meeting of the YSU Faculty of Economics and Management, scheduled for October 31 at the Aram Khachatryan Concert Hall, with approximately 1,300 guests expected to attend.
Byblos Bank Armenia and the University have a history of successful joint projects. In particular, under a memorandum of cooperation signed between the Bank and YSU high-achieving YSU students receive a nominal scholarships and tuition reimbursement.