Բաքվում Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարների դեմ գործերով նախաքննությունն ավարտվել է, սակայն նյութերը դատարան դեռ չեն ուղարկվել։ Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանի գլխավոր դատախազ Քամրան Ալիևը՝ խոսելով նաև նոր մեղադրանքի մասին, որի մասին նախկինում չի ասվել։
«Մեղադրանքները բավականին լուրջ են։ Դրանք անջատողականության, մեր պատմամշակութային հուշարձանների ոչնչացման մեղադրանքներ են», – ասել է նա, գրում է APA-ն։
Ըստ նրա, այժմ քրեական գործերի հետ ծանոթության շրջանն է, որը բավական շատ ժամանակ է գրավում։
«Տուժածները շատ են։ Մեղադրյալների իրավունքները պահպանվում են ըստ միջազգային կոնվենցիաների և ազգային օրենսդրության պահանջների։ Յուրաքանչյուրը մի քանի փաստաբան ունի և իրավունքներ՝ նյութերին ծանոթանալու»,–ասել է Ալիևը։
Նա հավելել է, որ գործը դատարան կփոխանցվի միայն այս գործընթացի ավարտից հետո։
COP 29-ի նախաշեմին ԵԽ պատգամավորները կոչ են արել կասեցնել ԵՄ և Բաքվի միջև գազային գործարքը, դատապարտել այլախոհների բռնաճնշումներն Ադրբեջանում: Այն նաև կոչ է պարունակում Եվրախորհրդարանին՝ հոկտեմբերի 1-ին կայանալիք լիագումար նիստում ընդունել բանաձև՝ խստորեն դատապարտելով այլախոհների բռնաճնշումներն Ադրբեջանում։

Former military and political leaders of Nagorno-Karabakh (Artsakh) currently incarcerated in Baku have been handed new charges by Azerbaijani prosecutors.
Former Karabakh Presidents Arayik Harutyunyan, Bako Sahakyan and Arkady Ghukasyan, former State Minister Ruben Vardanyan, former presidential advisor David Babayan, former parliament speaker David Ishkhanyan, as well as former army commander Levon Mnatsakanyan and former deputy commander David Manukyan are currently incarcerated in Baku.
The country’s Prosecutor General Kamran Aliyev said they have now been charged with “destruction of historical and cultural monuments” in Nagorno-Karabakh.
Aliyev made the remarks on Tuesday, October 1, adding that the accused have “several attorneys and rights to access the materials,” lecal media report.
Eight Artsakh leaders were taken into custody and indicted after Azerbaijan launched a military offensive in September 2023, forcibly deporting the entire indigenous Armenian population of Karabakh – around 115,000 people in total.
They were charged with “creation and sustenance of an illegal armed group on Azerbaijani territory, terrorism and acquisition and movement of firearms.”