ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը, մեկնաբանելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի Ջաբրայիլում ունեցած ելույթը, վերջին շրջանում Ադրբեջանից առավել հաճախ հնչող այս կամ այն մակարդակի սպառնալից և ագրեսիվ հայտարարությունները, հարց է բարձրացրել՝ ինչու՞ է Բաքուն նման շեշտադրումներն անում՝ մի՞ թե ագրեսիա է նախապատրաստում, արդյոք Ադրբեջանը հրաժարվո՞ւմ է Խաղաղության օրակարգից։
Անդրադառնալով Հայաստանի կողմից սպառազինության, տեխնիկայի ձեռքբերումներին և այդ առիթով հնչած սպառնալիքներին, նա նշել է, որ պաշտոնական Երևանն արդեն բազմիցս և ամենաբարձր մակարդակով հայտարարել է, որ որևէ հարևանի նկատմամբ ագրեսիվ մտադրություններ չունի, ճանաչում է նրանց բոլորի տարածքային ամբողջականությունը և տարածքային պահանջներ չունի։
«Պետք է ընդգծել ՀՀ Սահմանադրական դատարանի վերջին որոշումը, որով Բարձր դատարանը ստուգեց և հաստատեց Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանազատման հանձնաժողովների համատեղ գործունեության կանոնակարգի համապատասխանությունը ՀՀ Սահմանադրությանը և հերքեց բոլոր այն պնդումները, թե ՀՀ Սահմանադրությունը տարածքային պահանջներ է պարունակում իր որևէ հարևանի նկատմամբ։ Հայաստանի Հանրապետությունը հայտարարել է նաև, որ չնայած իր որոշակի տարածքներ օկուպացված են, այդ տարածքները ռազմական ճանապարհով վերադարձնելու խնդիր և օրակարգ չունի, որովհետև Սահմանազատման հանձնաժողովների համատեղ գործունեության վերը հիշատակված կանոնակարգը տալիս է այդ խնդիրները խաղաղ, բանակցային ճանապարհով հասցեագրելու և լուծելու բոլոր հնարավորությունները։
Ինչ վերաբերում է սպառազինություններին, ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը յուրաքանչյուր պետության ինքնապաշտպանության իրավունք է վերապահում։ Ավելին, միջազգային իրավունքը յուրաքանչյուր պետության իր քաղաքացիներին պաշտպանելու պարտավորությամբ է օժտում։ Հայաստանը սպառազինություն և տեխնիկա ձեռք է բերում միայն ինքնապաշտպանության իրավունքը և սեփական քաղաքացիների պաշտպանության պարտավորությունն իրացնելու նպատակով։ Սրան զուգահեռ՝ Ադրբեջանի հարձակողական զինատեսակներով սպառազինման ծավալներն անգամներով ավելին են, ինչի մասին հաճախ հայտարարում է Ադրբեջանի նախագահը։
Հիմա այս ամենի հաշվառումով հարց է ծագում. ինչու՞ է Ադրբեջանը Ձեր հարցի մեջ հիշատակված շեշտադրումներն անում։ Մի՞թե ագրեսիա է նախապատրաստում Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ։ Կարծում եմ՝ այս հարցի պատասխանը ստանալը կարևոր է, որովհետև դա կօգնի նաև գնահատել հնչող այն տեսակետները, թե Ադրբեջանը պատրաստվում է առաջիկայում Բաքվում կայանալիք COP-29 համաժողովն օգտագործել որպես ծխածածկույթ Հայաստանի Հանրապետության դեմ նոր ռազմական ագրեսիա ծավալելու, և դրա քաղաքական պատասխանատվությունը COP-29-ին մասնակցելու համար Բաքու մեկնած օտարերկրյա առաջնորդների միջև բաշխելու համար»,–ասվում է մեկնաբանության մեջ։
Բադալյանը նաև նշել է, որ պաշտոնական Բաքվի վերջին շրջանի հայտարարություններն առնվազն մի շարք կարևոր հարցեր ևս առաջացնում են և դրանցից ևս երկուսը նա հնչեցրել է։
«ա) Արդյոք Ադրբեջանը հրաժարվո՞ւմ է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունն Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա ճանաչելու պայմանավորվածություններից: Կրկին ընդգծեմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունը վերահաստատում է իր հավատարմությունն Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա, այսինքն՝ Խորհրդային Հանրապետությունների վարչական սահմաններով միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը ճանաչելու՝ Ադրբեջանի հետ ձեռքբերված պայմանավորվածությանը:
բ) Արդյոք Ադրբեջանը հրաժարվո՞ւմ է Խաղաղության օրակարգից: Ասեմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունը վերահաստատում է իր հավատարմությունը Խաղաղության օրակարգին, և պատրաստակամությունը ստորագրել Ադրբեջանի հետ արդեն իսկ համաձայնեցված խաղաղության բովանդակությունը որպես խաղաղության պայմանագիր, ինչի մասին ՀՀ վարչապետը հայտնել է ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովի 79-րդ նստաշրջանում իր ունեցած ելույթում:
Կարծում ենք՝ ագրեսիվ հռետորաբանության փոխարեն պետք է կենտրոնանանք Խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու հարցը շուտափույթ լուծելու և մյուս հարցերի շուրջ ոչ միայն դե ֆակտո, այլև դե յուրե խաղաղության պայմաններում բանակցելու վրա»,–ասվում է մեկնաբանության մեջ։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Ջրականում ադրբեջանցի վերաբնակների հետ հանդիպմանը կրկին սպառնալիքներ է հնչեցրել Հայաստանի հասցեին և հորդորել «վերջ տալ վտանգավոր խաղերին»։ Նա նաև ասել է, որ Հայաստանը չպետք է մոռանա «Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմի և Ղարաբաղում հակաահաբեկչական գործողության» մասին
Ալիևը ՀՀ-ին հասցեագրված իր բազում պահանջների մեջ ևս մեկն է ավելացրել՝ հայտարարելով, թե Հայաստանը պետք է ներողություն խնդրի «իր հանցագործությունների համար»: Նա հայտարարել է նաև, թե Հայաստանը հրաժարվում է տեղեկատվություն տրամադրել Առաջին Ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ անհետ կորածների և «նրանց զանգվածային թաղումների հստակ տեղանքների մասին»։ Սեպտեմբերի 30-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը վստահություն էր հայտնել, որ ադրբեջանցիները կվերադառնան «Արևմտյան Ադրբեջան»՝ նկատի ունենալով ՀՀ տարածքը։

Armenia has no intention or agenda to return territories occupied by Azerbaijan through military means, Foreign Ministry spokesperson Anna Badalyan said in a statement on Friday, October 4.
Badalyan made the remarks in response to a question from Armenpress regarding comments made by President of Azerbaijan Ilham Aliyev, who once again referred to Armenia’s acquisition of military equipment and made threatening comments.
“Official Yerevan has repeatedly and at the highest level announced that it has no aggressive intentions towards any of its neighbours, recognizes their territorial integrity and does not have any territorial claims. It should be emphasized that the recent decision of the Constitutional Court of the Republic of Armenia, in which the Supreme Court verified and confirmed that the regulation on Joint Activity of the Commissions on the delimitation of the border between Armenia and Azerbaijan complies with the Constitution of the Republic of Armenia and denied all the claims that the Constitution contains territorial claims against any of Armenia’s neighbours,” Badalyan said.
“The Republic of Armenia has also stated that although certain of its territories are occupied, it does not have any intention or agenda to return them through military means, because the mentioned regulation on the Joint Activities on Commissions on delimitation of the border gives all the opportunities to address and solve these issues peacefully and through negotiations.”
Badalyan noted that the UN Charter grants each state the right to self-defense, while international law obligates every state to protect its citizens.
“Armenia acquires armaments and equipment solely for the purpose of exercising its right to self-defense and fulfilling its obligation to protect its citizens. At the same time, Azerbaijan’s acquisition of offensive armaments is many times higher than Armenia’s acquisition, something that Azerbaijan’s president frequently announces,” said the diplomats.
“Now, taking all this into account, here is a question: why is Azerbaijan making those points you emphasized in your question? Is it preparing for aggression against the Republic of Armenia? I believe it is important to get an answer to this question, as it would also help evaluate the opinions that Azerbaijan is planning to use the upcoming COP-29 conference in Baku as a smokescreen for launching a new military aggression against the Republic of Armenia, and to shift the political responsibility for it onto the foreign leaders attending COP-29 in Baku.”
The recent statements from official Baku raise at least several other important questions, she said: “I would like to mention here the two of them.
“a) Does Azerbaijan refrain from the agreements to recognize the territorial integrity and sovereignty of Armenia based on the Alma-Ata Declaration? I would like to emphasize once again that the Republic of Armenia reaffirms its commitment to the agreement reached with Azerbaijan on the basis of the Alma-Ata Declaration, i.e. to recognize each other's territorial integrity and sovereignty within the administrative borders of the former Soviet Republics.
“b) Does Azerbaijan refrain from the Peace Agenda? The Republic of Armenia reaffirms its commitment to the Peace Agenda and its readiness to sign the already agreed content with Azerbaijan as a peace treaty, as the Prime Minister of Armenia announced in his remarks at the 79th session of the UN General Assembly.
“We assume that instead of aggressive rhetoric, we should focus on resolving the issue of signing the Peace Treaty in the shortest period and on negotiating on other issues not only in de facto, but also in de jure peace conditions.”