Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը մասնակցել է «Համբուրգի Կայունության համաժողովի» պաշտոնական բացման հանդիսավոր արարողությանը:
Համաժողովի բացմանը հաջորդել է Հանրապետության նախագահի և մասնակից երկրների նախագահների աշխատանքային ճաշը Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի հետ:
Աշխատանքային ճաշի ընթացքում քննարկվել են գլոբալ խաղաղության, կայունության, անվտանգության ու զարգացման մարտահրավերներին դիմագրավելու հնարավորությունների և ուղիների վերաբերյալ հարցեր: Ընդգծվել է հանուն վերոնշյալ նպատակների իրականացման համընդհանուր ջանքերի մեկտեղման կարևորությունը:

8 Октябрь 2024 - 10:30 AMT
В ходе рабочего визита в Федеративную Республику Германия президент Армении Ваагн Хачатурян принял участие в официальной церемонии открытия Гамбургской конференции по устойчивому развитию. Об этом сообщает пресс-служба президента РА.
Отмечается, что после открытия конференции состоялся рабочий обед президентов стран-участниц мероприятия с канцлером Германии Олафом Шольцем.
В ходе рабочего обеда были обсуждены вопросы о возможностях и способах решения проблем глобального мира, стабильности, безопасности и развития. Была подчеркнута важность совместных усилий для реализации вышеуказанных целей.