Հոկտեմբերի 4-ին Impact Hub Yerevan-ի հարկի տակ տեղի է ունեցել Social Impact Award Armenia 2024-ի երկար սպասված մրցանակաբաշխության միջոցառումը։ Ծրագրի ինկուբացիոն փուլի գործընկերներն այս տարի IDBank և Idram ընկերություններն են՝ ի դեմս «Մի դրամի ուժը» նախագծի։
Երիտասարդ սոցիալական ձեռներեցներին աջակցող ամենամյա հեղինակավոր այս նախաձեռնությունն արդեն 6-րդ տարին է՝ բացահայտում է հայ երիտասարդների լավագույն բիզնես գաղափարները՝ ստեղծելով լայն հնարավորություններ դրանք հղկելու, զարգացնելու և կայացած բիզնես ծրագրի վերածելու համար։
Այս տարվա ծրագրին դիմած մոտ 30 հայտերից ընտրված 10 լավագույն գաղափարների հեղինակները, անցնելով ինկուբացիոն փուլը, ձեռք են բերել գործիքներ, մենթորություն և ռեսուրսներ, որոնք անհրաժեշտ կլինեն իրենց բիզնես գաղափարները բարելավելու և նշանակալի ազդեցության հասնելու համար:
IDBank-ի և Idram-ի հաղորդակցության և ՍՊ ծրագրերի վարչության ղեկավար Տաթևիկ Վարդևանյանը նշել է․ «Կրթություն տալով երիտասարդներին՝ մենք կարողանում ենք լուծել սոցիալական տարբեր խնդիրներ, և սոցիալական ձեռներեցության զարգացումն այս առումով հրաշալի գաղափար է մեր երկրի համար։ Հուսով ենք՝ Idram-ի և IDBank-ի կողմից SIA Armenia 2024-ի ինկուբացիոն փուլին ցուցաբերված աջակցությունը լավագույն ազդեցությունը կունենա ծրագրին մասնակցած երիտասարդների հետագա գործունեության վրա և այս ամիսների ընթացքում ձեռք բերված կարևոր ու հիմնարար գիտելիքները կծառայեն ներկայացված հրաշալի բիզնես գաղափարների իրականացմանը»։
«Շատ ուրախ ենք, որ ինկուբացիոն ծրագրի իրականացման համար մեզ միացավ «Մի դրամի ուժը» և մենք կարողացանք լավագույն մասնագետներին հրավիրելով և մեր երիտասարդներին ավելի շատ ռեսուրսներ հատկացնելով՝ ավելի շատ հմտություններ տալ նրանց, որպեսզի իրենց գաղափարները կյանքի կոչեն»,- նշել է Impact Hub Yerevan-ի գործադիր տնօրեն Գևորգ Պողոսյանը։
Ժյուրիի որոշմամբ՝ հաղթողների եռյակը կազմել են «ElectRoads», «Աստղագիտությունը բոլորի համար» և «Retyre Design» թիմերը։ Չորրորդ հաղթողը՝ «Hydroponic greenhouses»-ը՝ ընտրվել է համացանցում անցկացված Համայնքային քվեարկության արդյունքներով։
Հաղթող 4 թիմերը ստացել են 1500 եվրոյին համարժեք մրցանակ և բացառիկ հրավեր՝ մասնակցելու նոյեմբերի 26-30-ը Գերմանիայում կայանալիք Social Impact Award-ի ամենամյա գագաթնաժողովին։ Այս փուլը ևս կիրականացվի IDBank-ի ֆինանսավորմամբ։

On October 4, the long-awaited award ceremony for the Social Impact Award Armenia 2024 was held at Impact Hub Yerevan. This year, the main partners of the project are IDBank and Idram, collaborating through "The Power of One Dram" initiative.
Now in its sixth year, this prestigious annual initiative supports young social entrepreneurs by identifying the best business ideas among Armenian youth. It provides ample opportunities for refinement, development, and transformation into successful business plans.
Selected from nearly 30 applications for this year's program, the top 10 ideas progressed through the incubation stage, gaining the tools, mentorship, and resources necessary to enhance their business concepts and create meaningful impact.
Tatevik Vardevanyan, head of IDBank and Idram's Communication and Social Responsibility Programs department, says: “Providing education to young people is key to addressing a range of social issues. In this context, fostering social entrepreneurship is an excellent initiative for our country. We believe that the support from Idram and IDBank during the incubation stage of SIA Armenia 2024 will significantly benefit the future endeavors of the young participants. The essential knowledge gained over these months will empower them to bring their innovative business ideas to life.”
“We are happy that 'The Power of One Dram' partnered with us to implement the incubation program. This collaboration allowed us to invite top professionals and allocate additional resources to empower our young participants with the skills they need to turn their ideas into reality”, notes Impact Hub Yerevan executive director Gevorg Poghosyan.
According to the jury's decision, the three winners were “ElectRoads”, "Astrology for everyone” and “Retyre Design”. The fourth winner, selected through an online Community Vote, was “Hydroponic greenhouses”.
The four winning teams each received funding of €1,500 and an exclusive invitation to participate in the annual Social Impact Award Summit in Germany from November 26 to 30.
The "Power of One Dram" initiative allocated 4,165,643 drams to support the implementation of the SIA Armenia 2024 program. This stage will also be funded by IDBank.