Հոկտեմբերի 7-ին մեկնարկել է միջազգային ամենահեղինակավոր CMC համաժողովը, որը հայաստանյան խորհրդատվական և գործարար համայնքի կարևորագույն իրադարձություններից մեկն է։
Համաժողովի շրջանակում Հայաստան են ժամանել համաշխարհային առաջատար խորհրդատվական ընկերությունների ներկայացուցիչներ և հեղինակավոր խոսնակներ տարբեր երկրներից։ CMC համաժողովը դարձել է գիտելիքի փոխանակման, միջազգային համագործակցությունների և մասնագիտական աճի հարթակ․ վարպետության դասեր և պանելային քննարկումներ՝ առաջատար խորհրդատուների մասնակցությամբ։
Ucom ընկերությունը CMC համաժողովի տեխնոլոգիական գործընկերն է։ Համագործակցության շրջանակներում, Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը համաժողովում հանդես եկավ որպես խոսնակ՝ «Տեխնոլոգիական առաջընթացը և կայուն շրջակա միջավայրը» թեմայի շուրջ։
«Որպես հեռահաղորդակցության ընկերություն Ucom-ն ամեն օր առնչվում է նորարար տեխնոլոգիաների հետ։ Այսօր տեխնոլոգիական զարգացումը բոլորիս առօրյա կյանքի պարտադիր մաս է, ու հեռահաղորդակցությունն այն ոլորտն է, որը տեխնոլոգիաները բոլորին հասանելի է դարձնում։ Բայց մեզ համար կարևոր է նաև շրջակա միջավայրի կայունությունը, և մենք փորձում ենք մեր կորպորատիվ պատասխանատվության նախագծերով միավորել այս երկու առաջնայնությունները», – ասել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Համաժողովի հարուստ օրակարգը նախատեսված է տարբեր ոլորտների կառավարման խորհրդատուների, բիզնեսի ոլորտով հետաքրքրված ներկայացուցիչների, խորհրդատվական ընկերությունների և բիզնեսի այլ ներկայացուցիչների համար։
«Շատ կարևոր եմ համարում այն փաստը, որ Հայաստանում հյուրընկալում ենք այսպիսի հեղինակավոր միջոցառում՝ Միջազգային CMC համաժողովը։ Վստահ եմ, որ մեր մասնակիցները այստեղից կգնան նոր համագործակցություններով ու հնարավորություններով։ Նման միջազգային միջոցառումները ոչ միայն խթանում են երկրի խորհրդատվական և գործարար համայնքների զարգացումը, այլև ստեղծում են արժեքավոր հարթակ նոր գաղափարների փոխանակման, համագործակցության և նոր գործընկերությունների ձևավորման համար։ Մեր նպատակը միայն գիտելիքի փոխանակումը չէ, այլև այն արժեքների ստեղծումը, որոնք կմնան երկարաժամկետ»,-ասել է IMC Armenia տնօրեն Սիլվա Մեսրոպյանը։
Համաժողովին ITC-ի Առևտրի կայուն զարգացման բաժնի ղեկավար Ջոզեֆ Վոզնյակը հանդես է եկել ելույթով՝ ներկայացնելով բիզնեսում համապատասխանության, կայունության և պատշաճ ուսումնասիրության հարցերը՝ առանձնացնելով բիզնեսի թվայնացման կարևորությունը։
Արհեստական բանականության (ԱԲ) գործակալների և մարդանման ռոբոտների մասին խոսել է ամերիկացի գործարար Դեյվիդ Յանգը։
Ամերիկյան McKinsey կորպորացիայի Ցյուրիխի գրասենյակի ներկայացուցիչ Լեոնիդ Կիրակոսյանը հանդես է եկել ելույթով՝ անդրադառնալով թվային բիզնես միջավայրերում կողմնորոշման կարևորությանը, իսկ առաջնորդության խորհրդատու Լարս Սուդմանը կիսվել է կազմակերպություններում կայունության և թվայնացման խթանման իր փորձով։
Ելույթներով և պանելային քննարկումներով են հանդես եկել նաև ոլորտի առաջատարներ Սանավբար Այուբովան (Sanovbar Ayubova), Վեսլի Փաթերսոնը (Wesley Paterson), Դանկո Դիմկովը (Dancho Dimkov), Նիկ Վարնը (Nick Warn) և շատ ուրիշներ։
Համաժողովի օրակարգում նախատեսված են նաև պանելային քննարկումներ, որոնց ընթացքում քննարկվում են արդյունաբերության փոխակերպումը ԱԲ-ի միջոցով, ապագա աշխատուժի դինամիկան, հաճախորդների ներգրավումը, կայուն ներդրումները, բիզնես էթիկան, թվայնացումը և այլ կարևոր ուղղություններ։
Խոսնակների և թեմաների մասին մանրամասն տեղեկատվությունն առկա է միջոցառման պաշտոնական կայքում։
2024 թվականին համաժողովը, որը կրում է «Թվային հորիզոններ. Միավորելով նորարարությունները կայուն ապագայի համար» խորագիրը, նախաձեռնել է Կառավարման խորհրդատվության Հայաստանի ինստիտուտը (IMC Հայաստան)։
CMC համաժողովի օրերին հոկտեմբերի 9-ին, Հայաստանում տեղի կունենա նաև «Կոնստանտինուս» միջազգային մրցանակաբաշխությունը, որը համարվում է խորհրդատվական ոլորտի «Օսկարը»։ «Կոնստանտինուսը» մրցանակներ է սահմանել խորհրդատվական ոլորտում նորարար լուծումներ առաջարկող նախագծերի համար և հաղթող են ճանաչվել 9 երկրից ներկայացված նախագծեր, ընդ որում՝ այս տարի առաջին անգամ կան նաև մասնակից հայկական ընկերություններ ու նախագծեր։

8 Октябрь 2024 - 14:25 AMT
Впервые в Армении стартовала Международная конференция CMC для консультантов по управлению и бизнес-сообщества
7 октября стартовала международная конференция CMC, одно из важнейших событий для армянского консалтингового и бизнес-сообщества.
В рамках конференции в Армению прибыли представители ведущих мировых консалтинговых компаний и авторитетные спикеры из разных стран. Конференция CMC уже стала платформой для обмена знаниями, утсновления международных связей и профессионального роста, в ходе мероприятия проходят мастер-классы и панельные дискуссии с участием ведущих консультантов.
Компания Ucom выступила в качестве технологического партнера конференции CMC. В рамках сотрудничества генеральный директор Ucom Ральф Йирикян выступил на конференции как спикер на тему «Технологический прогресс и устойчивая окружающая среда».
«Как телеком-компания, Ucom ежедневно взаимодействует с инновационными технологиями. Сегодня технологическое развитие – неотъемлемая часть нашей повседневной жизни, а телекоммуникации делают технологии доступными для всех. Но для нас важна тажке устойчивость окружающей среды, и мы стараемся объединить эти два приоритета через наши проекты корпоративной ответственности», – сказал генеральный директор Ucom Ральф Йирикян.
Насыщенная повестка конференции предназначена для консультантов по управлению из различных направлений, представителей бизнеса, заинтересованных в консалтинге, а также представителей других бизнес-структур.
«Я считаю крайне важным тот факт, что мы устраиваем в Армении такое престижное мероприятие, как Международная конференция CMC. Я уверена, что наши участники уйдут с новыми возможностями и договоренностями о партнерстве. Подобные международные мероприятия не только способствуют развитию консалтингового и бизнес-сообществ страны, но и создают ценную платформу для обмена идеями, сотрудничества и формирования новых партнёрств. Наша цель — не только обмен знаниями, но и создание ценностей в долгосрочной перспективе», — отметила директор IMC Армения Сильва Месропян.
Среди спикеров конференции – руководитель отдела устойчивого развития торговли ITC Джозеф Возняк с докладом по вопросам соответствия, устойчивости и должной осмотрительности в бизнесе, в котором особое внимание уделяется важности цифровизации. Доклад американского бизнесмена Дэвида Янга посвящен применению агентов искусственного интеллекта (ИИ) и человекоподобных роботов.
Доклад представителя цюрихского офиса американской корпорации McKinsey Леонида Киракосяна посвящен важности ориентации в цифровых бизнес-средах.
Консультант по лидерству Ларс Судман поделится своим опытом продвижения устойчивости и цифровизации в организациях.
С докладами и в панельных дискуссиях также выступят лидеры отрасли Санавбар Аюбова, Уэсли Патерсон, Данко Димков, Ник Уорн и многие другие.
В рамках конференции запланированы панельные дискуссии, где будут обсуждать трансформацию отрасли с помощью ИИ, динамику будущей рабочей силы, вовлечение клиентов, устойчивые инвестиции, бизнес-этику, цифровизацию и другие важные направления.
Подробнее о спикерах и темах можно узнать на официальном сайте мероприятия.
В 2024 году конференция, проводимая под лозунгом «Цифровые горизонты: объединяя инновации для устойчивого будущего», организована Институтом управления консалтинга Армении (IMC Armenia).
9 октября, в дни проведения конференции, в Армении также состоится международная церемония награждения «Константинус», которая считается «Оскаром» консалтинга. «Константинус» присуждает награды за проекты с инновационными решениями в консалтинговой сфере, и в этом году были признаны победителями проекты из 9 стран, среди которых впервые участвовали и армянские компании и проекты.