Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանն, արձագանքելով Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարությանը, որով ՀՀ–ին մեղադրում են նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունների նկատմամբ անփույթ վերաբերմունքի մեջ՝ ապաշրջափակման համատեքստում, հայտարարել է, որ ՀՀ–ն Ադրբեջանին առաջարկում է օր առաջ սկսել կոմունիկացիաների ապաշրջափակման գործընթացը։
Նա նշել է, որ պետք է նայել փաստերին, հայտնում է Արմենպրեսը։
Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակը, մեկնաբանելով «Խաղաղության խաչմերուկ. միավորելով անվտանգությունն ու ժողովրդավարությունը» համաժողովում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի դիտարկումները նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մի շարք դրույթների մասին, դրանք անվանել է իրականությունն աղավաղող և Հայաստանին մեղադրել ստանձնած պարտավորությունների նկատմամբ անփույթ վերաբերմունքի համար:
«Մենք պետք է նայենք փաստերին: 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ նախատեսվում է, որ Լեռնային Ղարաբաղում լինեն ռուս խաղաղապահներ, ինչպես նաև 5 կմ լայնությամբ Լաչինի միջանցք՝ ՌԴ խաղաղապահների վերահսկողության ներքո, բայց ոչ Լաչինի միջանցքը կա, ոչ ՌԴ խաղաղապահները:
2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ նախատեսվում է, որ ներքին տեղահանված անձինք և փախստականները վերադառնում են Լեռնային Ղարաբաղի տարածք և հարակից շրջաններ՝ ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի վերահսկողության ներքո, բայց Ադրբեջանը հայտարարում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի տարածք չկա, Լեռնային Ղարաբաղ չկա, ինչն, ըստ էության, նշանակում է եռակողմ հայտարարությամբ նախատեսված այս պարտավորության կատարումից հրաժարում: Ոչ մի հայ փախստական կամ ներքին տեղահանված մինչև օրս չի վերադարձել ո՛չ Լեռնային Ղարաբաղի տարածք, ո՛չ հարակից շրջաններ:
2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ նախատեսվում է ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց փոխանակում. մինչև այսօր ադրբեջանական բանտերում պահվում են հայեր, այդ թվում՝ 2020թ. նոյեմբերին կամ հոկտեմբերին գերեվարված: Ադրբեջանն ասում է, որ նրանք ռազմագերի չեն: Եթե ռազմագերի չեն, ուրեմն պատանդ են կամ այլ պահվող անձ. եռակողմ հայտարարության ձևակերպումը վերաբերվում է անազատության մեջ գտնվող ցանկացած անձի:Ադրբեջանն անընդհատ բարձրացնում է նաև անհետ կորած անձանց հարցը: Հայաստանը նույնպես այս հարցը բարձրացնում է, որովհետև երկու պատերազմների հետևանքով մոտ հազար անհետ կորած անձ էլ հայկական կողմն ունի, և մենք պատրաստ ենք այս հարցում նույնպես համագործակցել
Ինչ վերաբերվում է եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետին, դրանով նախատեսվում է, որ Հայաստանի Հանրապետությունն է իր տարածքում կազմակերպում բեռների, տրանսպորտային միջոցների և մարդկանց անցումը և երաշխավորում նրանց անվտանգությունը: Սա շատ պարզ ձևով գրված է հայտարարության մեջ: Հասկանալի է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը դա պետք է անի իր իրավազորության և ինքնիշխանության շրջանակներում: Ինչ վերաբերվում է ՌԴ ԱԴԾ սահմանապահ ծառայության մարմիններին, եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետով նրանց ֆիզիկական ներկայություն նախատեսված չէ»,–ասել է Բադալյանը։
Նա նշել է նաև, որ ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը ճշգրիտ արտահայտում է նաև Հայաստանի Հանրապետության ստանձնած պարտավորությունների կատարման ճանապարհային քարտեզ, որի շրջանակներում հայկական կողմն առաջարկներ է փոխանցել ադրբեջանական կողմին:
«Շահագրգռված լինելով տարածաշրջանի բոլոր տրանսպորտային և տնտեսական ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմամբ, ինչը և իրականում նախատեսված է եռակողմ հայտարարությամբ՝ մենք Ադրբեջանին առաջարկել և առաջարկում ենք օր առաջ սկսել ապաշրջափակման իրագործման գործընթացը»,–ասել է ՀՀ ԱԳՆ խոսնակը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Խաղաղության խաչմերուկ. միավորելով անվտանգությունն ու ժողովրդավարությունը» համաժողովում ունեցած ելույթում ասել է, որ Ադրբեջանն ուզում է՝ ՀՀ ճանապարհներն օգտագործելի լինեն իր համար, բայց, միևնույն ժամանակ, ՀՀ-ն շարունակի մնալ շրջափակման մեջ։ Նա հայտարարել է, որ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծն Ադրբեջանին մտահոգում է նրանով, որ այն կարող է տասնյակ միլիարդների օգուտներ բերել Հայաստանին:

Пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян отреагировала на заявление пресс-секретаря МИД Азербайджана, в котором последний обвинил Армению в халатном отношении к обязательствам, взятым на себя трехсторонним заявлением от 9 ноября, в контексте разблокировки коммуникаций в регионе.
Пресс-секретарь МИД Азербайджана, комментируя заявления премьер-министра РА Никола Пашиняна о ряде положений трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, высказанные на форуме «Перекресток мира: объединяя безопасность и демократию», назвал их искажающими реальность и обвинил Республику Армения в халатном отношении ко взятым на себя обязательствам.
«Надо смотреть на факты. Трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года предусматривает, что в Нагорном Карабахе будут находиться российские миротворцы, а также будет Лачинский коридор шириной 5 км под контролем российских миротворцев, но нет ни Лачинского коридора, ни российских миротворцев.Трехсторонняя декларация от 9 ноября 2020 год предусматривает, что внутренне перемещенные лица и беженцы возвращаются на территорию Нагорного Карабаха и прилегающих районов под контролем Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев. Однако Азербайджан заявляет, что территории Нагорного Карабаха не существует, Нагорного Карабаха нет, что по сути означает отказ от этого обязательства по трехсторонней декларации. На сегодняшний день ни один армянский беженец или внутренне перемещенный не вернулся ни на территорию Нагорного Карабаха, ни в прилегающие районы», – заявила Бадалян, пишет «Арменпресс».
Она напомнила, что трехсторонняя декларация от 9 ноября 2020 год предусматривает обмен военнопленными, заложниками и другими удерживаемыми лицами. До сегодняшнего дня армяне содержатся в азербайджанских тюрьмах, в том числе плененные в ноябре или октябре 2020 года.
«Азербайджан заявляет, что они не военнопленные. Если они не военнопленные, то они заложники или другие удерживаемые лица. Формулировка трехсторонней декларации относится к любому лицу, находящемуся в заключении.
В Азербайджане также постоянно поднимается вопрос о пропавших без вести. Республика Армения также поднимает этот вопрос, поскольку в результате двух войн армянская сторона имеет около тысячи пропавших человек, и мы готовы сотрудничать и в этом вопросе.
Что касается пункта 9 трехсторонней декларации, то им предусмотрено, что Республика Армения организует пропуск товаров, транспортных средств и людей по своей территории и гарантирует их безопасность. В заявлении об этом написано очень просто и ясно. Понятно, что Республика Армения должна сделать это в рамках своей юрисдикции и суверенитета. Что касается органов пограничной службы ФСБ РФ, то их физическое присутствие пунктом 9 трехстороннего заявления не предусмотрено.
Проект правительства РА «Перекресток мира» точно передает дорожную карту по выполнению взятых на себя Республикой Армения обязательств, в рамках которых мы направили предложения азербайджанской стороне. Будучи заинтересованными в разблокировании всей транспортной и экономической инфраструктуры региона, что собственно и запланировано трехсторонней декларацией, мы предложили Азербайджану и предлагаем начать процесс разблокировки как можно скорее», – заявила пресс-секретарь МИД Армении.