Ucom-ի և «Արևորդի» ՀԿ-ի համագործակցության շրջանակում համայնքային ենթակառուցվածքների զարգացման հերթական նախագիծն իրականացվել է Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիս համայնքում։
Նախագծի շրջանակներում Լճավանի խմելու ջրի պոմպակայանի համար տեղադրվել է 9.28 կվտ/ժ դրվածքային հզորությամբ արևային կայան, որը կօգնի էապես կրճատել պոմպակայանի էլեկտրաէներգիայով ապահովման հետ կապված ծախսն ու հնարավորություն կտա բնակիչներին ունենալու խմելու ջրի ավելի երկար օրեկան հասանելիություն։
Պոմպակայանի խիստ ծախսատարության պատճառով բնակիչները օրվա ընթացքում խմելու ջրին միայն երկու ժամվա հասանելիություն ունեին։ Այժմ, տեղադրված արևային կայանի շնորհիվ այս ցուցանիշը 50%-ով կբարելավվի, ինչը զգալի կերպով կթեթևացնի բանկիչների առօրյան։
«Արևորդիի» հետ համագործակցության շրջանակում մենք բազում արևային կայաններ ենք տեղադրել՝ լուծելով համայնքների էլեկտրաէներգիայի խնդիրը։ Այս անգամ, այնպես է ստացվել, որ զուգահեռ լուծում ենք նաև ջրի խնդիր։ Կարծում եմ, սա ամենալավ ձևերից է կորպորատիվ պատասխանատվություն դրսևորելու, երբ տեխնոլոգիաներին հասանելիություն ունեցող ընկերությունները հիմնարար խնդիրներ են լուծում երկրի բնակիչների համար՝ բարելավելով նրանց կյանքի որակը», – նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Լճավանի համայնքի ջրի հասանելիության հարցի լուծումը արևային էներգիայի կիրառման միջոցով մի նոր կարևոր քայլ է դեպի համայնքների կայուն զարգացում։ Տեղադրված արևային կայանը ոչ միայն նվազեցնում է պոմպակայանի ծախսերը, այլև էապես բարելավում է բնակիչների կյանքի որակը՝ երկարացնելով խմելու ջրի հասանելիության ժամանակահատվածը։ «Արևորդի» ՀԿ-ի համար կարևոր է աջակցել այնպիսի նախագծերի, որոնք միաժամանակ լուծում են և՛ բնապահպանական, և՛ սոցիալական խնդիրները՝ նպաստելով համայնքների երկարաժամկետ զարգացմանը», – ասել է Արևորդի ՀԿ-ի գլխավոր ինժեներ Մարտին Մարալչյանը։
«Հայտնում ենք մեր խորին շնորհակալությունը Ucom ընկերությանը համայնքի ղեկավարի կողմից Լճավան բնակավայրում այս նախաձեռնությունը իրականացնելու համար։ Արևային կայանները ոչ միայն նպաստում են համայնքի ջրաքանակի ավելացմանը, այլև զգալի խնայողություններ են ապահովում բյուջեի համար։ Բացի այդ, սա օրինակ է ծառայում Լճավանի մյուս բնակիչների համար՝ խրախուսելով նրանց ևս տեղադրել արևային կայաններ իրենց բնակավայրերում՝ նպաստելով համայնքի երկարաժամկետ կայուն ապրելակերպի ձևավորմանը» – նշել է Վարդենիս համայնքի ղեկավարի առաջին տեղակալ Կարեն Մկրտչյանը։
Արևորդի ՀԿ-ի և Ucom-ի համագործակցության շրջանակներում նախորդ տարի ևս իրականացվել է նախագիծ Վարդենիս համայնքում՝ Վանևանում, որտեղ տեղադրվել էր 9.6 կվտ/ժ դրվածքային հզորությամբ կայան։ Այս տարի արևային կայաններ են տեղադրվել նաև Տավուշի և Սյունիքի մարզերի մի շարք տարբեր բնակավայրերում։

В рамках сотрудничества компании Ucom и общественной организации SunChild очередной проект по развитию инфраструктуры реализован в общине Варденис Гегаркуникской области Армении.
В рамках проекта установлена солнечная электростанция с установленной мощностью 9,28 кВт на насосной станции, которая обеспечивает питьевой водой жителей села Лчаван.
Электростанция позволит значительно сократить расходы на электроэнергию, благодаря чему ежедневно вода будет подаваться на более длительное время.
В связи с высокой затратностью насосной станции вода подавалась всего на два часа ежедневно. Сегодня благодаря солнечной станции этот показатель вырастет на 50%, что положительно скажется на быте жителей села.
«В рамках нашего сотрудничества с организацией SunChild мы уже установили немало солнечных электростанций, решая проблему электроэнергии в разных общинах. На этот раз получилось так, что мы параллельно решаем и проблему питьевой воды. Думаю, это один из лучших проявлений корпоративной социальной ответственности, когда компании с доступом к технологиям решают базовые проблемы для жителей страны, улучшая качество их жизни», — отметил генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
«Решение проблемы доступа к воде в общине Лчаван за счет использования солнечной энергии является новым важным шагом на пути к устойчивому развитию общин. Установленная солнечная установка не только снижает затраты на насосную станцию, но и существенно повышает качество жизни жителей за счет продления времени доступа к питьевой воде. Для организации SunChild важно поддерживать такие проекты, которые одновременно решают как экологические, так и социальные проблемы, способствуя долгосрочному развитию сообществ», – сказал Мартин Маралчян, главный инженер общественной организации SunChild.
«От имени главы общины Лчаван выражаем нашу благодарность компании Ucom. Солнечные панели не только помогают увеличить водоснабжение общины, но и способствуют значительной экономии бюджета. Кроме того, это служит примером для других жителей Лчавана, побуждая их устанавливать солнечные панели в своих домах, что, в свою очередь, способствует развитию долгосрочного устойчивого образа жизни для всей общины», – отметил замглавы общины Варденис Карен Мкртчян.
Отметим, что в рамках сотрудничества общественной организации «Ареворди» и компании Ucom в прошлом году в Ваневане общины Варденис был реализован проект, где была установлена электростанция мощностью 9,6 кВт/ч. В этом году солнечные электростанции были установлены также в ряде населенных пунктов Тавушской и Сюникской областей.